Den borgerliga majoritetens besparingar innebär att omsorgsnämnden behöver spara 22 miljoner bara i år! Det är mycket pengar för en verksamhet i kommunen som når ut till många linköpingsbor med behov av särskilt stöd. Några av insatserna är riktade till att missbrukare får vård, funktionshindrade boende med särskilt stöd, familjer kan gå i familjerådgivning och även personlig assistans. Sammanlagt nås cirka 6 000 linköpingsbor av insatserna.
När den borgerliga alliansen lägger samma procentuella budgetbesparingskrav på samtliga nämnder, inklusive omsorgsnämnden, blir konsekvenserna för linköpingsbor orimliga. Budgetbesparingarna från stadshuset har gjorts utan någon politisk prioritering och konsekvensanalys. Den borgerliga alliansen har inte valt att skydda verksamheter som riktas till unga, äldre och människor med stora behov. Osthyveln har gått rätt över kommunernas verksamheter. Vår uppfattning är att det är att abdikera från sitt politiska ansvar. Politik handlar om att välja och våga ta ansvar - inte om att skjuta över svåra beslut längre ut i den kommunala organisationen. I detta svåra läge skulle Linköpings kommun behöva en politisk ledning som vågade omfördela resurser för att säkerställa att de linköpingsbor som är allra mest i behov av samhällets stöd inte hamnar i kläm. Vi beklagar att den nuvarande politiska ledningen hittills har saknat det modet.
Det betyder nu att vi står inför överskott i till exempel teknik och samhällsbyggnad och stora underskott i omsorgsnämnden. Ökade behov bland många grupper tillsammans med osthyvelbudgetbesparingen gör att nämndens underskott landar på cirka 22 miljoner för årets budget. Vi socialdemokrater hade velat se en annan politik där andra besparingar prövats som ger mindre negativa effekter för linköpingsborna.
Helena Balthammar
Jakob Björneke