Det borde inte vara en nyhet för någon att också folkpartiet liberalerna vill ha en lag mot åldersdiskriminering. Att media fångade upp Jan Björklunds uttalande beror sannolikt på att det varit tyst kring diskrimineringen av äldre under senare tid. Barbro Westerholm, riksdagsledamot (fp) sedan i höstas och tidigare förbundsordförande för Sveriges Pensionärsförbund (SPF) är ganska ensam att föra debatten för närvarande.
Vår uppfattning är att det behövs mer i en kommande lagstiftning än bara ett diskrimineringsförbud på arbetsmarknaden. I likhet med fp-reservationen i diskrimineringsutredningen anser vi att också äldrediskriminering som ryms under begreppet varor, tjänster och bostäder bör finnas med i en kommande lagstiftning. Och varför är just 72 år en lämplig ålder att avföras från arbetslivet, som Yvonne Andersson förespråkar? Jag delar Barbro Westerholms uppfattning att kompetens och livserfarenhet och inte kronologisk ålder bör vara avgörande.
Arbetet pågår i regeringskansliet att bereda diskrimineringsutredningens förslag. Jag har förståelse för att det har tagit tid, eftersom utredningen hade många brister. Detta tydliggörs av den mängd av reservationer och särskilda yttranden, som avgivits. Alla partier utom kristdemokraterna och i stort sett alla experter och sakkunniga har redovisat synpunkter, som i olika omfattning inte tillgodosetts i utredningen.
Linnéa Darell