I en ekonomisk kris och djup lågkonjunktur drabbas kultur och konst hårt. Det är lätt att kultur- och konstkonsumtion blir det första som stryks bort i en krympande ekonomi, både för enskilda och organisationer.
Den nu aktuella kulturutredningen har helt missat konstnärernas situation.
De flesta konstnärer har en lång högskoleutbildning och låga och osäkra inkomster. Konstnärerna drabbas dessutom hårt av de förändrade villkoren för arbetslöshetskassan. Möjligheterna till ersättning mellan olika projekt är försämrad. I möten med konstnärer vittnar de ofta om ekonomiska villkor som få andra skulle kunna tänka sig att leva på.
Många kulturens konsumenter är kvinnor. Kvinnor besöker ortens gallerier och utställningar år efter år utan att känna att de har råd att köpa. Många vill förverkliga en dröm om ett verkligt konstverk, äkta och personligt. Det kan handla om köp av färdiga verk eller om att beställa det riktigt personliga.
Renovering av hus är ofta affärer mellan män, både som beställare och nyttjare och som producenter och entreprenörer. Avdrag har i byggsektorn har använts ofta och anses nästan som ett självklart instrument i kristider. Ett motsvarande stöd för konst skulle ofta bli affärer mellan kvinnor.
Renovering, om- och tillbyggnad av fastigheter har som syfte att återställa funktioner och säkra värdet på fastigheten eller att tillföra nya möjligheter. Investeringar i konst och konsthantverk handlar också om att tillföra värden, estetiska och upplevelser som är en del i ett bra boende. Den miljö och helhet människan vill leva i. Valet mellan nya tapeter eller en vacker tavla kan få vara fritt.
Rot-avdraget riktat till byggsektorn handlar väldigt mycket om att värna och behålla den befintliga produktionsorganisationen, att låta det som finns i dag övervintra. Ett rot-avdrag för kultur kan vara en injektion för en konstnär att utveckla sig som entreprenör och företagare. Ett sätt att stödja utvecklingen av verksamhet som är verkligt lokal och som tillför mervärden som företeelse.
Mitt förslag är därför att det införs ett motsvarande stöd för köp av konst och konsthantverk där konstkonsumenten betalar materialkostnaden och 50 procent av arbetskostnaden - och där 50 procent av arbetskostnaden blir avdragsgill upp till samma tak som för rot-avdragen.
Birgitta Wallberg-Håkansson