Mot framtidens välfärdspolitik

Nu satsar vi på att ta fram en förnyad politik för välfärd, skriver centerpartiets partisekreterare ANDERS FLANKING och chefsstrategen KRISTINA JONÄNG med anledning av partiets framtidskonvent i Norrköping denna helg.

Centern möts i Norrköping för att förnya sin välfärdspolitik, skriver författarna.

Centern möts i Norrköping för att förnya sin välfärdspolitik, skriver författarna.

Foto: Fotograf saknas!

Linköping2008-11-14 00:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Centerpartiet bildades som en protest mot både socialism och konservatism i början av 1900-talet. I denna protest låg också ett idépolitiskt mönster, som har rötter i 1800-talets liberala reformarbete. Om drygt ett år firar centerpartiet 100-års jubileum. Jubileumsåret ska ägnas åt att diskutera centerpartiets liberala profil under det 21:a århundradet. I dag samlas över 450 människor i Norrköping för att starta ett sådant förnyelsearbete i centerpartiet.

Ett gott samhälle utgår från individen och styrs bäst av självständiga företag, som skapar mervärde genom egna drivkrafter. Staten ska sätta upp långsiktiga spelregler, inga pekpinnar. Tillväxt och välstånd skapas genom marknadsekonomin och ramas in av en socialpolitik som präglas av öppenhet och humanism.

Ett parti som säger sig vilja vara statsbärande måste klara av regeringsmakten och idépolitiskt förnyelse parallellt. Det är denna lärdom som centerpartiet och för övrigt hela alliansen måste ta till sig om vi varaktigt vill ha det politiska initiativet. Det förnyelsearbete som exponeras på framtidskonventet i Norrköping i helgen syftar just till att visa upp ett parti som både kan regera och engagera.

Centerpartiet har arbetat hela hösten med ett förnyelsearbete inom fyra stora områden: Miljö, välfärd, öppenhet och företagande. Arbetet bygger på dialog och de fyra arbetsgrupperna arbetar självständigt med rapportskrivande, analysarbete och utåtriktade aktiviteter. Dessa arbetsgrupper redovisar delar av arbetet via seminarier och workshops under helgens framtidskonvent i Norrköping. Centerpartiets inriktning handlar dels om att ytterligare förstärka vår trovärdighet i företagar- och miljöfrågor, dels att bredda denna bas till att också innehålla ett antal välfärdsfrågor.

På skolans område tar välfärdsgruppen inom centerpartiet ställning för en bättre skola genom att fokusera på skolledarna. Framgångsrika lärare och rektorer ska ha högre löner. Lärare och rektorer som anstränger sig lite extra för att höja kunskapsnivån ska bli morgondagens hjältar. Skolorna ska införa lokala utvärderingssystem för lärarnas arbete som ska bygga på samtal mellan rektor, den enskilde läraren och en elevrepresentant. Ett sådant utvärderingssystem kommer att kräva ökad närvaro av rektorerna i lärarnas praktiska undervisning. Utvärderingarna ska utgöra en grund för lönesättning och kompetensutveckling.

Skolan är bara ett ämne av många som kommer att diskuteras i Norrköping i dag och i morgon. Vi ser fram emot att summera centerpartiets framtidsdialog där sammanlagt 2 600 människor varit involverade under hösten. Samtidigt tar vi nya steg för en bättre framtid.

Anders Flanking

Kristina Jonäng

Läs mer om