Nollhyra för idrott

Höga hyror för idrottslokaler motverkar integration, skriver STEN ÖHMAN, ordförande i Ljungsbro Friidrottsklubb.

Linköping2008-01-28 00:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Björn Eriksson och Kjell Augustsson tycker att idrotten är en utmärkt arena för infödda och invandrare att träffas (Corren 21/1).

Den idén tände Ljungsbro Friidrott på för några år sedan. Tyvärr måste en klubb också sköta sin ekonomi vilket aktualiseras så här i årsmötestider.

Att vi nu äntligen har fått en friidrottshall i Linköping är bra. Hyrorna är däremot klubbens största utgift och den slår hårt mot gymnasieungdomar och seniorer, av vilka främst arbetslösa invandrare drabbas. LjFK har flera personer som tävlar för klubben men inte har råd att betala medlemsavgiften (500 kr/år) och som därmed utestängs från träning.

Linköpings idrottspolitik bygger på att kommunen ger bidrag till gruppverksamhet, främst i yngre åldrar, för att sedan ta tillbaka samma pengar som hyra. Nog vore det bättre att slopa de kommunala bidragen och i stället införa nollhyra?

En fråga till Bengt Olsson som det kommunalråd som har hand om den här frågan: Vill du ändra kommunens hyrespolitik så att vi kan genomföra Björn Erikssons och Kjell Augustssons idé?

Sten Öhman

Läs mer om