Socialdemokraterna Kent Waltersson och Jakob Björneke uppmanar (2/10) den borgerliga alliansen att ta av sig kamrersglasögonen och öppna Skäggetorpsskolan för olika aktiviteter. Det är helt i sin ordning att vi effektivt ska utnyttja kommunens lokaler - men den möjligheten fanns faktiskt redan under Walterssons och Björnekes tid vid makten i Linköping.
I integrationsprogrammet för Linköpings kommun, som antogs 2000, finns en punkt om att alla kommunala lokaler ska vara tillgängliga med reducerad hyra för föreningsverksamhet som främjar integration. Det fanns med andra ord redan under den förra mandatperioden goda möjligheter att realisera idén om att öppna upp skolans lokaler. Men idérikedomen tycks öka för socialdemokraterna när de är satta i opposition.
Dessutom har den borgerliga alliansen inte varit inaktiv när det gäller Skäggetorp. Tvärtom.
Vi har träffat avtal med staten om stadsdelsutveckling och startat ett projekt, Tänk Om, för att främja detta arbete. Ett arbetskooperativ, KoopS, har bildats och i Nygård satsar kommunen 1,2 miljoner kronor på särskild verksamhet i bostadsområdet. Vidare har Medborgarkontoret i Skäggetorp permanentats under mandatperioden.
Vi ser också över möjligheterna till förbättringar för spontanidrott och föreningsdriven idrott i Skäggetorp. Idrottshallen vid Skäggetorpsskolan behöver en översyn för att bättre kunna möta de behov som både skola och föreningsliv har. Det är vi medvetna om. Men allt måste kunna rymmas i kommunens budget.
Vi anar att kamrerstyper inte har någon högre status i Walterssons och Björnekes ögon, men vi är ändå förvånade över att socialdemokraterna har en så lättsinnig inställning att de väljer att raljera över kamreraren i de tider av ekonomisk turbulens som nu råder.
Bengt Olsson
Carina Boberg