Arne Brånäs

Linköping2004-09-16 05:06

n I en ålder av 91 år har Arne Brånäs, Österbymo, avlidit. Han var född i Djurön i Dagsberg.

Som ung gick han flera bibelkurser och studerade senare även vid Södra Vätterbygdens folkhögskola, Svenska missionsförbundets teologiska seminarium på Lidingö och genomgick dessutom flera fortbildningskurser för pastors- och lärartjänst.

1941 fick Arne pastorsordination inom SMF och var först verksam som ungdomssekreterare i Värmland och Dalsland. Därefter kom han att verka som församlingspastor i Åtvidaberg, Immanuelskyrkan i Jönköping samt i Surte, Sävsjö, Gislaved, Torpa och Asby missionsförsamlingar. Även efter sin pensionering 1979 vikarierade han i några församlingar.

Allt sedan ungdomen var Arnes stora fritidsintresse att fotografera. Det resulterade i uppskattade bildspel i olika sammanhang. På äldre dar fick han även tid att återuppta sitt målarintresse.

Han sörjs närmast av makan Anna-Lisa och tre barn med familjer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om