q På fredag fyller Arne Karlsson 80 år. Han föddes i Vreta Kloster den 27 februari 1924 klockan 13.35 och har varit trofast mot Vreta och Linköpings kommun hela livet utom åren 1985--1993, då Arne hade anställning i Norge.
Arne Karlsson är aktiv medlem av Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga sedan över 20 år och organiserad helnykterist i Tempelriddarorden och MHF. Han är intresserad av främmande språk och har under ett tiotal år varit kursledare på Pensionärsuniversitetet. Arne har varit förespråkare för esperanto sedan 1944.
Efter ett olycksfall sommaren 2003 är Arne rullstolsburen men verkar ha bibehållit sitt goda humör och i Öschötska berättarnätet gjort sig känd som en god historieberättare.
Högtidsdagen firas i Skäggetorps servicehus, Skäggetorps centrum 4 C, under eftermiddagen.