Förre journalisten Göte Fridner har avlidit. Han skulle ha fyllt 73 år i april.
Göte började sin långa journalistbana som volontär på Östgöten i Linköping 1950 där han skrev om sport. Efter två år gick han över till Expressen, först på frilansbasis för att 1960 bli erbjuden riksredaktörsjobbet i Kalmar. Där jobbade han till sin pensionering i mars 1994. Därefter började han arbeta på gratistidningen KalmarPosten.
Under tiden i Linköping var han styrelseledamot i Linköpings Motorsällskap under flera år och dessutom lagledare för speedwaylaget Filbyterna. Där var han med om att värva flerfaldige världsmästaren Ove Fundin, som även blev en god vän.
I Kalmar kom fotbollen och Kalmar FF att betyda mycket.
Under sommarhalvåret bodde han och framlidna hustrun Kerstin i sommarstugan söder om Kalmar. Under 20 års tid var han ordförande i samfälligheten Sandviks stugägareförening och dess trivselkommitté.
Göte Fridner sörjs närmaste av dottern Eva med make, barnbarn och barnbarnsbarn.