Har de nåt att säga oss?Tips på nätet

Är det möjligt att filosofer som dött för flera tusen år sedan kan hjälpa oss leva våra liv i dag?

Linköping2002-10-21 05:00

Om man läser filosofi ägnar man sig åt frågor som människan ständigt brottas med; meningen med livet, vad är rättvisa, hur formas vår identitet? Eviga frågor behandlas och öppnar förhoppningsvis vägar till nya insikter. Hyllorna med filosofernas egna verk kan verka oöverkomliga för de flesta av oss.

Två tips delar vi med oss till dig som letar efter en lättillgänglig bok: "Bonniers stora bok om filosofi" av Bryan Magee utgiven på Albert Bonniers förlag är en bildrik bok som berättar om filosofins historia från antikens naturfilosofer till dagens moderna tänkare.

"Filosofins tröst" av Alain de Botton utgiven av Wahlström och Widstrand är en annan bok som lockar till läsning. Sex filosofer, däribland Nietzsche och Schopenhauer, hjälper till att lösa vardagsproblem som till exempel hjärtesorg.

Corren kommer under hösten också att lägga pannan i djupa veck och närma sig ett antal filosofiska problem. Tanken är att belysa några aktuella ämnen och de tankar som ligger bakom företeelser i vår tid. Många av våra tänkare finns i dag knutna till universiteten och det är där flera av dem vi samtalar med är verksamma. Här är några teman vi belyser:

Inga dåliga frågor att bita i, men väl så intressanta.

Här kan du läsa om några av de mest kända filosoferna och chatta om filosofiska frågor:

http://home.swipnet.se/~w-62480/sv/filosofe/filosofe.htm

Kvinnliga filsofer genom historien: http://hem.passagen.se/margaretabjorndahl/filosof.htm

En sajt med ett axplock av intressanta filosofisidor

http://lankskafferiet.skolverket.se/cgi-bin/search.cgi?mode=keywords&pattern=filosofer

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om