Henry Norrbom
En gammal god vän och granne har i dagarna fått uppbrottsorder. Henry Norrbom var vid sin bortgång 91 år gammal. Vi lärde känna varandra redan på 1940-talet genom Henrys kusin Gösta Norrbom, som då var fänrik och sedermera chef för Östgöta flygflottilj. Henry själv hade vid den tiden börjat sin karriär som framgångsrik konstruktör och tekniker på Saab i Linköping, där han hade sin dagliga verksamhet ända fram till sin pensionering. Han blev under åren allt mer känd som ytterst hängiven detta sitt stora företag.
Trots allt sitt arbete vid Saab fick Henry Norrbom tiden att räcka även för andra viktiga uppgifter i livet. I dag tänker jag särskilt på hans mycket uppskattade insatser inom sjukvården, där han med sitt tekniska kunnande blev inte minst kirurgin behjälplig. Jag tror mig veta, att man än i dag har viss nytta av de hjälpmedel som Henry Norrbom på sin tid projekterade.
På ålderns höst har jag haft många berikande samtal med vännen Henry, tills han drabbades av viss besvärande rörelseförmåga och tvingades bryta upp från mitt grannskap. När han nu inte längre finns i livet, skall jag dock länge minnas honom som en trofast vän med oerhört stor livserfarenhet och sann levnadsvisdom. I sorgen och saknaden deltar jag å det varmaste med hans rara Gun och familjen i övrigt.
Roger Jacobsson
En vän och plikttrogen arbetskamrat med en fin personlighet har lämnat oss alltför tidigt. Roger och jag blev arbetskamrater 1966 i Linköping för att göra konstruktionsarbetet till Universitetssjukhusets utbyggnad. Ett arbete som pågick i 20 år. Sedan dess har Roger blivit J & W (numera WSP) trogen för många uppdrag som han alltid gjorde till stor belåtenhet hos hans beställare.
Roger var kunnig och pålitlig som medarbetare och vän. Han ställde alltid upp när någon behövde hjälp. Hans konstruktionsarbete redogjordes alltid på ritningar och i beskrivningar som alla uppskattade, därför att de var detaljerade arbetsbeskrivningar som var enkla att förstå och arbeta efter. Sådana konstruktörer tillhör eliten. Hans värdefulla erfarenheter delade han villigt med sig av och jag hade mycket stort förtroende för honom.
Det är inte endast som byggnadskonstruktör jag kommer att minnas Roger. Hans allmänbildning var på hög nivå och för mig var han en intressant samtalspartner inom många gemensamma intresseområden.
Jag deltar i den stora sorg som drabbat Kerstin, döttrar och anhöriga med familjer.