Yngve Persson

Linköping2004-04-14 03:07

Hela hans tillvaro präglades av humor och positiv livssyn, även under svårare förhållanden. Alltid hjälpsam och framåtsträvande och mycket populär bland vänner och arbetskamrater.

Yngve var en friluftsmänni-ska och älskade att ströva omkring i skog och mark. Fritidsfiske låg honom också varmt om hjärtat. Åtskilliga fritidstimmar ägnades åt familjen för skogspromenader och fritidsfiske med grillning och halstring under gemytliga förhållanden.

Yngve var även en mycket duktig kpistskytt inom FBU-rörelsen och inom Lv2 och senare A1 skytteföreningar.

Yngves söner deltog flitigt i Malmslätts AIK:s idrottsverk-samhet i Hellgrenshagen. Sonen Hans var under en tioårsperiod en av klubbens främsta spelare och vid alla hemmamatcher fanns Yngve där som en trogen supporter. Under senare år anslöt Yngve sig till Malmslätts AIK:s stödförening "MAIK-gubbarna" vars uppgift är att främja ungdomsverksamheten i klubben. Tyvärr blev den aktiva delen här mycket kort på grund av ett olycksfall och därefter en svår sjukdom som så småningom ändade hans liv.

I detta sammanhang förtjänar hans livskamrat, hustrun Irene, ett omnämnande. Under en årslång tid har hon vårdat Yngve i hemmet och varit hans "alltiallo". Hans högsta önskan var att få vara i kretsen av sin familj i stället för vårdinrättning.

I november 2003 avled hans äldste son Lars under mycket tragiska omständigheter. Under stor sorg och vånda tvingades Yngve genom sin sjukdom att avstå från sonens sorgeakt och ligga kvar i sin egen sjukbädd hemma i bostaden.

I denna stund går tankarna till hustrun Irene och sönerna Hans, Håkan och Mikael med familjer samt till Lars barn, vilka genom Yngves bortgång förlorat en kär make, far och farfar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om