Han firar 60-årsdagen på jobbet

Under sommarpratandet i radion för några år sedan fick lyssnarna veta att han hade ena benet i 1700-talet och det andra hemma hos Strindberg. Det har Ture Rangström fortfarande. -- Men det går i vågor. Just nu är jag mest hemma hos Strindberg.

Teaterchefen Ture Rangström fyller 60 år den 5 mars. Bild: PRESSENS BILD

Teaterchefen Ture Rangström fyller 60 år den 5 mars. Bild: PRESSENS BILD

Foto: Fotograf saknas!

Stockholm (TT Spektra)2004-03-04 14:11

Det förklarar chefen och konstnärlige ledaren för den återuppståndna Strindbergs Intima teater. En vid Norra Bantorget i Stockholm belägen nätt liten teaterlokal med 100 platser som August Strindberg lät bygga 1907 som experimentscen. Tre år senare var det dock färdigexperimenterat. Teatern stängdes och låg mer eller mindre i träda tills den väcktes till liv igen i mars förra året med världspremiären på Strindbergs kammarspel "Fritänkaren".

Full galopp

-- Sedan dess har det varit full galopp. Vi har gjort 200 föreställningar vid det här laget, berättar den nuvarande teaterchefen och blivande 60-åringen Ture Rangström stolt.

Ett tajt arbetsschema gör att den instundande högtidsdagen kommer att firas på jobbet. Något som dock inte bekymrar jubilaren.

-- Jag trivs fantastiskt bra här på teatern. Det känns som om jag kommit hem.

En känsla som Ture Rangströms morfar, Alrik Kjellgren, som på sin tid var en känd skådespelare hos Strindberg, starkt bidragit till.

-- Som barn fick jag höra mycket spännande om verksamheten på teatern. Och bakom mig här på kontoret står en stor örn som morfar släpade nedför hela Drottninggatan för att den skulle vara med som rekvisita i en pjäs, berättar Ture Rangström, uppkallad efter en likaledes berömd farfar -- den store tonsättaren Ture Rangström som levde mellan 1884 och 1947.

Förväxling på Stim

-- Det har hänt att man förväxlat oss på Stim. Pengar jag skulle haft har gått till dödsboet och tvärtom, skrattar Ture Rangström. Men det gör inget. Jag har i vilket fall aldrig skrivit en enda ton.

Men desto fler ord. Bland annat flera musikdramatiska pjäser som spelats både på scenen och visats i tv. Till exempel "Elvira Madigan", "Hemsöborna" och "Bellmans nymfer". Dessutom har han försett en rad utländska musikaler och operor med svensk text. Bland andra "Maskeradbalen," "Läderlappen" "Les Miserable" , "Miss Saigon", "Rent" och inte minst "La cage aux Folles" med hiten "Vår bästa tid är nu", som han är pappa till.

Ena benet i 1700-talet hade Ture Rangström i stort sett från 1970 fram till millennieskiftet. Först som intendent på Drottningholms teatermuseum. Sedan som dramaturg på Drottningholmsteatern. Innan han 1998 efterträdde sin upptäckare och mentor Kjerstin Dellert som chef för Confidencen.

Blandad kompott

Den mångsidige teatermannen som också är en festfixare av rang. Kungens 50-årskalas, Globens invigningsprogram och divertissemanget till Nobelfesten 1997 och den årliga Strindbergsfestivalen sedan 1990 är alla festarrangemang signerade Ture Rangström .

- Jag är road av att dra igång saker och ting och det får gärna vara blandad kompott. Men just nu ägnar jag hela mitt liv åt den här teatern och hoppas få fortsätta med det.

De 200 föreställningar man gett hittills har bjudit på scenkonst av de mest skilda slag. Från Strindbergs kammarspel till modern experimentteater. Med flitiga gästspel av såväl fria grupper som Stockholms institutionsteatrar. Just nu är det Dramaten som ockuperar scenen med Henning Mankells drama "Valpen". Och i sommar kommer förra årets stora engelskspråkiga succé "Betrayal" tillbaka.

-- I höst kommer sedan vår egen stora uppsättning av Strindbergs pjäs "Drottning Kristina" som jag som bäst håller på och förbereder, meddelar teaterchefen entusiastiskt.

Att ha fått vara med om att väcka liv i en gammal bortglömd teaterlokal och omvandla den till en modern teater är en stor ynnest, menar han.

-- Vi ska i alla fall inte vara någon museiteater utan är fria att göra vad vi vill så länge vi spelar i Strindbergs anda och det är inte svårt i den här miljön, försäkrar Ture Rangström. När han plötsligt kommer på att det faktiskt finns vissa likheter mellan Intima Teaterns första och nuvarande teaterchef:.

-- Strindberg var 59 år när teatern startade. Han var också i likhet med mig småbarnsförälder. Fast där slutar nog likheterna. Jag har svårt att föreställa mig August byta blöjor och dra barnvagnen.

Ture Rangström

Yrke: Musikdramatiker, dramaturg, teaterchef.

Fyller: 60 år den 5 mars 2004.

Familj: Sambon Marie Laure le Foulon, barnen Marianne, 6, Timotée, 3, dottern Tuvalisa, 32, första barnbarnet som är på väg

Bor: Stockholm

Aktuellt: Sätta upp "Drottning Kristina"

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om