Lova och Neo namnraketer

William och Emma toppar statistiken över förra årets mest populära tilltalsnamn för barn. Raketerna i topplistan heter Lova och Neo.

Stockholm (TT)2004-02-14 07:10

Eva Brylla, forskningschef vid namnavdelningen på språk- och folkminnesinstitutionen vid Uppsala universitet, myser en aning när hon läser namnstatistiken från Statistiska centralbyrån. Hon, och andra namnforskare, har under flera år envist hävdat att 1920-talsnamnen ska slå igenom.

Den gällande uppfattningen är att namn går i cykler på ungefär 70--80 år. Nu ser Eva Brylla tecken på att detta kan vara på väg att bli verklighet.

-- Vi ser till exempel att namn som Malte och Melker börjar komma tillbaka och det är oftast personer födda på 1920--30-talen som heter så. Nu börjar de här namnen dyka upp och det är glädjande. Kurt har dessvärre inte visat sig än, men han kommer, säger hon till TT.

Viggo och Sauron

Samtidigt blir det allt svårare att sia om framtiden. Trenden är att namnen blir allt mer individuella. Dessutom tycks exempelvis filmvärlden, snarare än tidigare generationers namnflora, hjälpa nyblivna svenska föräld-rars fantasi på traven.

I alla fall när det gäller förra årets snabbast ökande pojk-namn -- i topp på den listan ligger Viggo och Neo. Och det är inte en allt för vågad gissning att två av fjolårets stora biolanseringar -- den sista delen i Sagan om ringen-trilogin med Viggo Mortensen i en av huvudrollerna och den avslutande Matrixfilmen med den läderrocksbeklädde Neo som hjälte -- har inspirerat.

-- Där har du förklaringen. Sedan kanske det spelar viss roll att Regina Lunds son heter Wiggo. Men Tolkien-filmerna har gett ett stort avtryck. Gandalf, Arven och Legolas har också dykt upp. Även ondskans härskare Sauron har faktiskt förekommit, säger Eva Brylla.

Nybildningar

Pojknamnstoppen leds i år av William och bland flicknamnen ligger Emma och Elin fortfarande i topp. Men bland de snabbast ökande flicknamnen -- där Lova, Meja, Tyra, Vera och Siri är populärast -- syns en tydlig trend.

-- Det ska var kort och tvåstavigt och mönstret är gamla kända namn som Tyra och Vera. Vi ser även många nybildningar som Nova och Engla och det är typiskt att sådana namn är populära. Dels vill man ha något nytt -- barnen ska inte heta som alla andra. Dels är det välljudande namn, och man förstår att det rör sig om flicknamn, säger Eva Brylla.

De som sörjer att det egna namnet halkat ut ur namnmodet, de som försetts med dubbelnamn till exempel, kan se ljust på framtiden.

De flesta namn kommer tillbaka -- förr eller senare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om