Fortkörning i Vallarondellen

Man riskerade livet både nu och då när man åker igenom Vallarondellen, menar insändaren.

Man riskerade livet både nu och då när man åker igenom Vallarondellen, menar insändaren.

Foto: Fredrik Sandberg / TT

Insändare2019-07-20 05:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Redan innan man breddade Industrigatan var det svårt att ta sig ut i Vallarondellen på grund av att de som kom från Barhäll höll cirka 70 kilometer i timmen. Man riskerade livet både nu och då.

Nu är vägen breddad och man kan hålla ännu högre fart. Många tror att det är en ny motorväg för de håller mellan 70 och 100 kilometer i timmen. Alltså är det ännu svårare att komma in i rondellen. När ska någon göra något åt det problemet?

Hastighetsgränsen är 40 i rondellen men några kontroller har jag aldrig sett från något håll. Det är ju likadant från motorvägen, där håller de flesta 70-90 kilometer i timmen. Det händer redan lite olyckor med påkörning bakifrån men vänta tills semestern är slut och det rullar flera bilar på vägarna så får ni se att det kommer hända ännu mera olyckor.

Vi väljer andra vägar istället men ska det vara så? Att de som kan följa lagar ska ta en omväg?

Läs mer om