Atlasskolan på väg ut ur krisen

Ordet fritt2014-11-11 05:55
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Svar på ”Flera frågetecken kring Atlasskolan”, 7/11.

Delar insändarens beundran för personalen och de goda resultaten vi åstadkommit under flera år. Känner också ödmjukhet över den ovisshet angående skolans framtid som finns som underton i insändaren. Det är en naturlig reaktion när en verksamhet råkar i kris. För oss i verksamheten kan allt bara bli bättre! Vecka för vecka närmar sig dagen då vi får tillgång till hela det nyrenoverade huset. Snart presenteras vår nya språkinriktning. Detaljerna är i princip färdiga och ligger i tryck inför den valinformation som går ut till alla elever i åk 3 och 6. Föräldrarna på skolan informeras via hemsidan. Lärarpersonalen är informerad.

Fritidshemmet har tre avdelningar med drygt 170 elever. Den största avdelningen har 75 elever. Där finns sex personal fördelade plus en elevassistent, två har slutat. Har anställt en fast vikarie. Sjukfrånvaron har drabbat verksamheten hårt liksom bristen på vikarier. Av 10 vikariebokningar har 2 kommit. Fritidshemmet har tillgång till uppehållsrum och pingisrum, tre klassrum, skolgård, idrottshall, två av BK Derbys utegräsplaner, en tennisbana och skogsdungen bakom skolhuset. Samarbete med en annan avdelning på fritids är nödvändigt. Avdelningen har cirka 50 elever. Denna avdelning bidrar med bibliotekslokal, datasal samt ytterligare tre klassrum. Stödprocesser för att utveckla personalen är på gång. Arbetslagsledare ska tillsättas när rekryteringarna är klara.

I fredags fanns två krokar, en förvaringshylla och två skoställ till alla ettor. Varje sådan sektion är ”namnad”. Det har tagit tid med leveranserna till inredningen i kapprummen men nu finns allt på plats.

Belysningen är ordnad efter den senaste tidens genomgång av el, lås och larm i huset.

I dagsläget är det jag som tf rektor som är ansvarig för allt: verksamhet, personal och ekonomi.

Läs mer om