Mehmet Kaplan, ny bostadsminister i Löfvens regering, jämförde under Almedalsveckan 2014 svenska jihadister med svenska frivilliga som stred i finska vinterkriget 1939–40. Vid samma seminarium instämmer även ordföranden för Sveriges unga muslimer, Rashid Musa, i jämförelsen.
Detta väcker naturligtvis många frågor om vilken värdegrund Mehmet Kaplan har och hur han ser på islamistisk extremism, problematiken med rekrytering till jihadism i moskéer och den ökade risken för terrorangrepp på svenska samhället av hemvändande jihadister.
Mot bakgrund av detta ytterst tvivelaktiga uttalande från en riksdagsman i ett demokratiskt land är det mycket förvånande att Mehmet Kaplan fortfarande är riksdagsman för Miljöpartiet och dessutom får en ministerpost i en ny svensk regering.
Jag tolkar detta som att det är oproblematiskt att stödja jihadism och samtidigt vara riksdagsman och minister i en regering.