Hopplös kamp mot makten i Vadstena?

Ordet fritt2016-06-22 05:55
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Tack Jan-Erik Nylund, för din föreläsning om trädens och parkens betydelse. Tyvärr kunde jag inte lyssna till visdomsorden på ort och ställe. Har fått nöja med referat i media. Tyvärr lär dina tungt vägande fakta inte nå fram och få den verkningsgrad de förtjänar.

I allas vårt Vadstena är ju tyvärr makthavarnas ”tondövhet” fullständig när det handlar om att ”lyssna in”, att värna stadens särart och dess värden – kulturella och miljömässiga.

Man kan göra stor sak av hur en servicebyggnad i hamnen skall utformas medan man helt skrupelfritt vill skövla omistliga värden i Slotts-/Asylenparken.

Kan en kamp mot den lokala maktfullkomligheten, måhända, jämföras med sådan där det sägs att ”även gudarne kämpa förgäves”?

Folke Lundbäck

Vadstena

Läs mer om