Symfoniorkestern är värd större publik

Linköpings symfoniorkester. Såväl musikerna som dirigenten Joachim Gustafsson imponerade på insändarskribenten i söndags. Men varför så lite publik, undrar hon.

Linköpings symfoniorkester. Såväl musikerna som dirigenten Joachim Gustafsson imponerade på insändarskribenten i söndags. Men varför så lite publik, undrar hon.

Foto: Mikael Svensson

Ordet fritt2015-09-29 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

I söndags kväll var jag på en härlig konsert med Linköpings symfoniorkester. Det verkar som om många musikvänner inte känner till den. När det är Norrköpings symfoniorkester som spelar, är ”alla” där och salongen är full av människor. När vår egen symfoniorkester spelar är det knappt halvfullt. Vår orkester är inte helproffs, men de är mycket duktiga ändå och förtjänar verkligen bättre stöd och uppmuntran än vad de får.

Nu har ”vi” fått en ny, mycket kompetent dirigent, Joachim Gustafsson, som ledde orkestern på bästa sätt och konserten bjöd dessutom på en pianosolist i världsklass, Roland Pöntinen. Han och orkestern avslutade konserten med Rachmaninovs tredje pianokonsert på ett fullständigt lysande sätt och den publik, som var där var oerhört entusiastisk.

Åsa Fahlbeck

Läs mer om