Curling in absurdum

Sjung om studentens lyckliga dar. "Om du bara visste hur många snäll-G det har delats ut i betyg den senaste veckan", säger min kompis gymnasieläraren.

Linköping2011-06-16 08:23
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Snäll-G är precis vad det låter som, ett "godkänt" som eleven inte gjort sig förtjänt av. Det finns flera orsaker till att så många snäll-G delas ut:

1. Det ser bättre ut för skolan att på den konkurrensutsatta marknaden ha så få IG som möjligt.

2. Eleven har föräldrar som mer eller mindre hotfullt deklarerat att de inte accepterar något sämre än G för sitt barn.

3. Och så, förstås, för att läraren helt enkelt vill vara snäll . . . Det är ju så mycket smidigare och trevligare att vara "snäll" än "dum".

Det är alltid lika spännande att träffa R och höra henne berätta om skolvärlden. Mycket är så hårresande att jag knappt tror henne.

Den här dagen har hon blivit uppsökt av pappan till en av sina elever. Han var mycket, mycket upprörd och hävdade att R "kränkt" hans 19-åriga dotter.

Det R gjort var att förklara för den 19-åriga eleven att det inte duger med 40 procentig frånvaro för att få ett hyfsat betyg. (Med den frånvaron är det väl snarare läraren som kan hävda att hon är kränkt?)

R påstår att allmänheten skulle häpna om gymnasieskolorna frånvarostatistik belystes. Häpna därför att alla dessa gymnasister som knappt visar sig i skolan fortfarande uppbär skattefinansierat studiestöd.

- Enda gången på tre år som en hel klass är samlad är på den allra första lektionen, påstår R. Ändå händer det i princip aldrig att studiestödet dras in.

Att föräldrar till myndiga barn försöker förhandla med lärarna är inte ovanligt, enligt R. Och det ligger ju i linje med den undersökning som Synovates gjorde på uppdrag av tidningen Chef 2009 och som visade att tio procent av de tillfrågade cheferna hade upplevt att 20-30-åriga anställda hade sina föräldrar i släptåg vid löneförhandlingarna.

- Förvånar mig inte alls. Kan man inte torka sig i baken när man som 7-åring börjar skolan kan man inte löneförhandla när man är 27. De här curlingungarna lallar omkring som jättebäbisar i all evighet, frustar R.

- Nu överdriver du väl ändå, R, om det där med att torka sig i rumpan . . .

- Sorry. Det är dagens sanning. Det finns 7-åriga barn som inte fått lära sig det och föräldrar som förutsätter att lärarna ska agera assistenter på dass. Det är synd om de här barnen. Riktigt synd.

Men snälla, hur ska det sluta?

Ps. Kränkning innebär att förolämpa, vanära eller våldföra sig på någon. Synonymer är förödmjuka, skymfa och såra. (WIKIPEDIA)

Läs mer om