Flygfältet i utkanten av Norrköping blir även i år mötesplatsen för musik- och festivalälskare. Ett par stora publikdragare och en skön blandning av svenska favoriter ser till att det lär bli minst 50 000 personer på plats även i år. Samtidigt är ett stort antal nya, intressanta liveakter inbokade. Och bredden genremässigt är stor.
Bland de mest spännande akterna råder en viss kvinnodominans i år, trots att de tyngsta akterna är män. M.I.A., Lana Del Rey, Banks, Tiger Bell, Elliphant, Nonono, Laleh och Veronica Maggio är några av de spelningar (dans, vackra och glamourösa toner, punk och pop i en skön blandning) som lär göra sig riktigt bra live.
SON spelar med Petter
Rockers som vill fortsätta festen efter Metallica och Ghost på Sthlm Fields kan lugnt dra vidare till Bråvalla Festival. Legendarerna i Iron Maiden kör sin låtlista med 1980-talets hits för sista gången och slänger in något undantag från 1990-talet och lite nytt. Dessutom kommer metalfavoriterna ”Big four” – Anthrax, Reignwolf och Trivium. För alla som vill softa till det toppar Nashvillebröderna i Kings of Leon fredagskvällen med sina melodiösa, countrydoftande rockhits.
Årets största bokning är rapparen Kanye West, just nu på turné med ”Yeezus” mellan skvallerrubriker och familjebildning. Han är en av världens största artister och flyttar fortfarande fram positionerna för sin musik. En yngre akt i hans fotspår är Earl Sweatshirt. Från Sverige ser vi Petter – som spelar tillsammans med Norrköpings symfoniorkester, SON.
Etablerad house
Pop tar mer plats i sommar, då storheter som Imagine Dragons, Belle & Sebastian, Passenger, Placebo och The Kooks kommer hit. Det lär även bli allsång till Bastilles ”Pompeii”.
Den holländska singer/songwritern Blaudzun och hans kollega från England, Jake Bugg, får troligen också nya fans den där helgen i juni.
På dansscenen blandas etablerad house som Axwell^Ingrosso och Alesso med mer punkiga Albin Myers och poppiga Adrian Lux. Genom JOIA presents Bråvalla Day Party ser vi också akter på gång.
Krunegård tar över stafettpinnen
Norrköpingsartisten Markus Krunegård inleder årets festival. Han tar över stafettpinnen från Eldkvarn. Dessutom ser vi fler på hemmaplan, då Den Svenska Björnstammen går över fältet från sitt hem för att spela på Östergötlands största musikfest i sommar. Det är ett imponerade gäng från Sverige som är inbokade. Utöver de redan nämnda spelar Linda Pira, Nina Persson, The Hives, Movits!, Melissa Horn, Mando Diao, Linnea Henriksson och Daniel Adams Ray.