HÀr ger jag lite blandad kompott pÄ tips nÀr sommarregnet stilla faller, solens strÄlar Àr för heta eller du bara har lust helt enkelt att kolla lite pÄ nÄgot. Man mÄste ju inte alltid ha en ursÀkt för att vilja sÀtta sig skönt i soffan och bara vara.
Evas sommarplÄster. I tio avsnitt fÄr man lÀra sig det mesta hur man tar hand om sommarens plÄgor. Eva Funck visar pÄ enkelt sÀtt hur man sjÀlv ÄtgÀrdar saker som till exempel skrubbsÄr, stickor, fÀstingar och vÀrme. Serien kom redan 2004 men funkar sÄ bra att titta pÄ med sina barn. Eller Äldern spelar ingen roll egentligen för vi alla drabbas ju av nÄgon av alla dessa "sommarplÄgor" pÄ ett eller annat vis.
AllsÄng pÄ Skansen finns att se med olika antal avsnitt frÄn 1979-2004 (inte alla Är). Kul att se artister som till exempel Jill Johnsson, Sanna Nielsen, Peter Jöback, Ricky Martin, Charlie Norman, Josefin Nilsson och mÄnga fler.
Fem myror Àr fler Àn fyra elefanter finns att se med 28 avsnitt. Magnus, Brasse och Eva har lÀrt mÄnga av oss med sÄng och lite skoj alfabetet, rÀkna och mycket mera. Vi som tillhör generationen som vÀxte upp med alla elefanter och myror vet hur bra de var och mÄnga barn efter oss har lÀrt sig alfabetet och siffrorna pÄ samma sÀtt.
FÄr jag lov Àr en dokumentÀr frÄn 1996 om att Àlska att dansa till dansband, lÀngtan efter nÄgon och dansstÀllet Sandgrund. Lite glimtar av bland annat Lasse Stefanz, Lotta Engberg och Arvingarna bjuds det pÄ. Vi fÄr ocksÄ höra besökarna öppna upp sig om livet.
Min kamp mot tiden â en film om Ulla Carin Lindqvist och ALS handlar om livet med sjukdomen ALS. SjĂ€lvutlĂ€mnande och vĂ€ldigt berörande fĂ„r vi höra Ulla Carins egna berĂ€ttelse om hennes sjukdom. Ăldsta dottern Ulrica och vĂ€ninnan Mimmi Ă€r ocksĂ„ med i filmen. Kampen mot ALS Ă€r tyvĂ€rr stĂ€ndigt aktuell.
Hem till byn en tidsresa mellan 1971-2002 och den finns i sju sÀsonger med 46 avsnitt. Serien gjordes i Ätta sÀsonger, men tyvÀrr har inte SVT Play rÀttigheterna till den sista. HÀr fÄr vi följa nÄgra familjer i vardag och arbete frÄn en by i Mellansverige. Gunilla Nyroos, MÀrta Ternstedt, Kerstin Tidelius och Ulf Dohlsten Äterfinns i nÄgra av huvudrollerna.
Raskens Ă€r Ă„tta avsnitt med Sven Wollter och Gurie Nordwall i tvĂ„ av huvudrollerna. Gurie spelar Ida och gör det med bravur. Hon har det inte sĂ„ lĂ€tt i livet som fru och mor under 1800-talets fattigdom. Ăven Viveka Seldahl gör en lysande rolltolkning som NergĂ„rds-Anna. Serien som gjordes 1976 hĂ„ller Ă€n idag att titta pĂ„.
Albert och Herbert behöver för oss lite Àldre ingen nÀrmare presentation kan jag tro. Serien finns i fyra sÀsonger med 22 avsnitt och producerades 1974-78. Sten-à ke Cederhök och Tomas von Brömssen spelar far och son. De försörjer sig som skrothandlare och Àr nog mer oense om dagarna Àn överens. Första sÀsongen spelar Lennart Lundh sonen Herbert. För mig Àr "Hebbe" Tomas Von Brömssen och ingen annan.
Svenska fÄglar Àr i tio delar dÀr alla Àr under fem minuter. HÀr fÄr man lÀra sig om olika fÄglar och dess lÀten som till exempel dubbelbeckasin och forsÀrla. Serien Àr frÄn 1979 men fÄglarna talar fortfarande samma fina sprÄk. Mellanspetten Àr filmad i eklandskapet i BjÀrka SÀby dÀr den tyvÀrr inte finns kvar.
Vi hade i alla fall tur med vĂ€dret frĂ„n 1980 Ă€r en komedi pĂ„ 57 minuter vĂ€l vĂ€rd att se i dessa semestertider. Familjen Backlunds kĂ€mpar med att koppla av â Sverige runt. DĂ€r det mesta som kan gĂ„ fel sĂ„ ocksĂ„ gör det. Rolf Skoglund och Claire Wikholm spelar pappan och mamman i familjen som sĂ€tts pĂ„ stora prövningar. Vem minns inte "Veva upp rutan Rudolf!" i tvĂ€tthallen eller "Jag förstĂ„r inget. I tvĂ„ veckor har du tjatat om det hĂ€r. Bada!"
Anders och MÄns presenteras som "Ett underfundigt magasin" frÄn 2003. Anders "Ankan" Johansson Àr uppvuxen i Vidingsjö och har inte glömt bort sin östgötska. Han och parhÀsten MÄns Àr numera igenkÀnd komikerduo. Jag gillar ju Ankan och MÄns tillsammans sÄ dÀrför hamnar de pÄ min tipslista.
Med sommaren kommer lÀngtan. Stadsmissionen har pensionÀrskollo tvÄ veckor pÄ Stenfasta. Alla berÀttar de om lÀngtan efter kÀrlek och gemenskap. MÄnga sitter i sina lÀgenheter under Äret utan hjÀlp av samhÀllet dÄ de anses för friska men sjÀlva vÄgar de sig inte riktigt ut. SÄ de lÀngtar till dessa tvÄ veckor av glÀdje med de andra pensionÀrerna.
Med dessa streamingtips sÄ önskar jag er alla en riktigt fin och hÀrlig sommar, med eller utan tv-tittande.