Äventyr för ögonen

Utöver den omedelbara upplevelsen av spännande färgkompositioner, inbjuder Lars Thostrups målningar till ett fördjupat betraktande.

Foto:

Kultur och Nöje2007-01-16 00:00

Lars Thostrup:

Galleri Kronan, Norrköping

Pågår till 28/1

Utöver den omedelbara upplevelsen av spännande färgkompositioner, inbjuder Lars Thostrups målningar till ett fördjupat betraktande. Detta eftersom hans abstrakta motiv innehåller en uppsjö av varierade figurer, mönster, bildassociationer och djupskiktningar.

Utställningens titel "Skogsrum" talar för att motiven bygger på inspiration från naturen. Men det handlar om minnesgestaltningar och arketyper av den natur som i dag genomgår så många smärtsamma förändringar.

Jazzassociationer

I den brokiga, tredelade bilden "Kanske försent" associerar jag till ett färgglatt landskap som inmönstras med hotfulla svärtade tecken. I "Löven kan inte låta bli att falla" upplever jag ett ursprungligt, primitivt teckenfyllt landskap, bakom den rödintensiva rondeln.

Men sedan kan man gå vidare i utställningen och få alltfler upplevelser, om man bara är lyhörd. Särskilt spännande är motivet "Grön kvist", som omges av de mest hotande, brunmurriga landskapsmiljöer, och "Innan snön faller", som faktiskt på något sätt associerar till en intensiv jazzkonsert. Lyhört återges de rispiga torsosnitten i den omgivande harmoniska grönskan med bilden "Torra kvistar skrämmer fåglar".

Svärtad och snygg

Vad gäller ljudets påverkan på bilden, så berättar konstnären att han faktiskt lyssnar på musik medan han målar (bland andra Jimi Hendrix). Detta förhållande mellan ljud och tystnad fångas också i den poetiska målningen "Långt borta ropar svaren ljudlöst". Här upplever jag, vid mötet mellan den svärtade och mörka bakgrunden och speglingarna i vattenytan, en kompakt tystnad - som efter ett eko. Snyggt!

Att besöka Lars Thostrups utställning, som också innehåller många spännande mönsterfyllda texturer, är ett riktigt visuellt äventyr!

Lars-Ola Johansson

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!