Correns bokcirkel i höst också

Visst ska vi ha en bokcirkel i höst också! Med närläsning av Torgny Lindgren, Karin Alvtegen, årets Nobelpristagare och en klassiker som ni läsare röstar fram. . .

Foto: Fotograf saknas!

Kultur och Nöje2010-08-21 07:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Även om skolan är igång och stadsfesten i Linköping brusar över stan så är det inte höst, absolut inte höst. Det är sensommar. S-e-n-s-o-m-m-a-r.

Men... det är klart att det är kul att snegla på bokhösten som ser riktigt, riktigt spännande ut.

Och såklart fortsätter vi med Correns bokcirkel även i höst, efter vårens lyckade försök. Vår litteraturkritiker Jakob Carlander har lovat ställa upp och vara samtalsledare fyra kvällar, precis som i våras.

Innan ni kastar er över datorn och mejlar in en anmälan så vill ni väl veta datum och böcker? Här är de:

13 september: Karin Alvtegens nya "En sannolik historia".

4 oktober: En klassiker som ni läsare röstar fram, mer om det längre ner.

25 oktober: Torgny Lindgrens "Minnen".

29 november: Årets Nobelpristagare - vem det nu blir!

Så här funkar anmälan och bokcirkel punkt för punkt:

Antal deltagare: Sex. För att få en bra blandning i gruppen delar vi in ansökningarna efter ålder och kön och drar sedan ur respektive hög. Mejla din anmälan till asa.christoffersson@corren.se senast 6 september kl 11.

Blogg: Deltagarna tar på sig att blogga på corren.se om sina läsupplevelser och diskussionerna i gruppen. På så vis kan alla våra läsare delta i bokcirkeln, om än digitalt.

Rabatt: För att kunna följa med i diskussionerna måste man ju läsa böckerna. Även i år har vi gjort upp med bokhandlare Lotta Johansson i Bokmedia och Bokhandeln (på Tornby) så att Correns prenumeranter kan köpa cirkelböckerna till rabatterat pris.

Klassikern: Nytt för i höst är att Jakob och jag snabbt enades om att en av böckerna skulle vara en klassiker, många spännande sådana kommer i pocket i höst. Men inte kunde vi bestämma oss för vilken, inte. Så det beslutet lämnar vi till er läsare. Ni kan från och med i dag rösta på corren.se. Valet står mellan dessa fem:

Erica Jong: Rädd att flyga

Harper Lee: Dödssynden (To kill a mocking bird)

William Golding: Flugornas herre

Aksel Sandemose: En flykting korsar sitt spår

Selma Lagerlöf: Löwensköldska ringen/Charlotte Löwensköld

Ni ser själva! Inget lätt val.

Vi ses i bokcirkeln, digitalt eller i verkligeheten. Eller på Bokens dag i Linköping 15 november då både Karin Alvtegen och Torgny Lindgren är med.

PS. Vill du tipsa eller diskutera vår kulturbevakning med mig, kom till Correns stadsfesttält i domkyrkoparken kl 11-12 i dag.