Dråplig och hisnande djup

Han låter som ett mumintroll och påminner också om dem med sin märkliga visdom. Mark Levengood är skenbart enkel och med hisnande djup.

Mark Levengood kommer nu med sin tredje bok på Piratförlaget.Foto: STELLAN HERNER

Mark Levengood kommer nu med sin tredje bok på Piratförlaget.Foto: STELLAN HERNER

Foto: Fotograf saknas!

Kultur och Nöje2010-08-25 10:08

Mark Levengood: Och jag läste att det var omöjligt att leva lyckligt förutan dig

Piratförlaget

Humor är en allvarlig sak. Sigmund Freud skrev ett helt verk om dess betydelse för vår mentala överlevnad. För att vara riktigt rolig måste man alltid ha kontakt med det smärtsamma i livet. Mark Levengood är riktigt rolig.

I sin tredje bok på Piratförlaget kryssar han vidare i en oberäknelig arkipelag av bisarra släktingar, estländska poliser, slickande taxichaufförer, ljugande mormödrar och stiliga gynekologer. Den som lyssnar flitigt på P1:s Tankar för dagen har redan mött en och annan berättelse. Men de tål att läsas också. Mark Levengood är ett fenomen. Vi älskar hans korta berättelser på vänligt klingande finlandssvenska. Varför?

Mark Levengood är något inte en vanlig kåsör och stå-upp-komiker. När jag läser hans betraktelser finns där något mer än ett roligt raljerande över vardagens förtretligheter. Hans texter rymmer ett allvar och en knivskarp analys av den mänskliga bristen som vi annars gör allt för att dölja och undvika att befatta oss med.

Mark Levengood är en vår tids Sven Stolpe, som de korta berättelsernas mästare. Mindre elakt och mer familjärt hygglig. Men med samma förmåga att fånga det dråpliga hos en medmänniska och att därifrån bygga ett litet mikrokosmos av existentiella funderingar.

Det är därför vi älskar Mark Levengood.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!