Ny bok
Lotta Lotass: Min röst skall nu komma från en annan plats i rummet
Albert Bonniers förlag
Det råder knappast någon brist på utkantsexistenser ilitteraturen. Trots det är det bara de bästa författarna som vågarsätta sig i ondskans ställe. Redan i tankestadiet skulle nog de flestaha väjt för ämnet. Lotta Lotass har bokstavligen, inte bara skickligtdistanserat, i jag-form gett röst åt ett par verkliga och påhittadeseriemördare. Här har de fått namn som kaninen, clownen, aposteln ochodjuret vilka stundtals blir som deras egna fantasikonstruktioner ochinbillade samtalspartners.
I det öde land sent på jorden där myterna syns färglagda avamerikanska Disney byggs det stora damm-anläggningar sida vid sida medde kasinoanläggningar i Las Vegas där rouletter, flippermaskiner ochspel-automater roterar med en närmast mekanisk regelbundenhet. Mellandessa ultramoderna men ändå arkaiska miljöer skrivs dessa psykopaterfram ur mörkret. Hur de möter sina offer på unkna motellrum, utdrag urobduktioner, protokoll, förhör, hur de smetar ut läppstift över sinaoffers munnar innan de tar livet av dem. Ibland är det den ena, iblandden andra som har ordet. Den säkra språkbehandlingen pejlar skickligtdjupen vid denna mänsklighetens yttersta gräns.
Lotass har verkligen gett röst, inte bara ord, åt dem -- stundtalstycks det nedtecknat direkt inifrån deras mentala härdsmältor. Dendelvis dokumentära metoden är sig lik från hennes tidigare böcker. Detobehagliga är att det inte finns någon kronologi att luta sig mot. Alltär nu, utan framtid eller förflutet. Det ord som återkommer när debeskriver sina gärningar är renhet: de ville bara göra det de tycker ärrätt. Så Lotass har inte fallit i fällan att överdriva eller visa merän vad som krävs.
Om det tidigare funnits något visserligen isande vackert, kyligtbesatt men oftast lite asexuellt över det Lotass har skrivit så verkar"Min röst skall nu komma från en annan plats i rummet" markera någotnytt. Det är dock lite synd att den ges ut direkt i pocket, om inteinbunden så hade åtminstone kartonnage varit att föredra, den är juknappast mindre angelägen än någon av Lotass andra böcker snararetvärtom. Efter att ha läst till slut framstår den som ett monstruöstpsycho-collage över vår tid.