Glädjande om fåglar

Grå krontrana, Tanzania. BILD: BRUTUS ÖSTLING

Grå krontrana, Tanzania. BILD: BRUTUS ÖSTLING

Foto:

Kultur och Nöje2005-09-30 00:00

‚Ny bok

Mellan vingspetsarna. Bilder ur fåglarnas liv -- från Öland till Antarktis

Text: Magnus Ullman

Foto: Brutus Östling

Norstedts

"Vad vet fåglar som inte vi vet?" frågar poeten Carl Sandburg i en dikt. Vad svarar man? Hur det är att flyga på natten på fyratusen meters höjd i mörker och trettio minusgrader? Hur det är att väga tio gram och hamna i en storm?

Svaren når aldrig längre än vår föreställningsvärld. Trots att vetenskapen tar oss i handen och försöker med sina diagram. Därför borde de tvåhundra sidorna knivskarpt fågelfoto av Brutus Östling i nya "Mellan vingspetsarna" ha klarat sig utan text.

Eller varför inte frågor som bildtexter?

Och bättre än så här kan fågelporträtt knappast bli; jag bläddrar i rörelse, mångfald, miljöer, färger. Det blixtrar i blickar, susar ur vingspann. Glaciärer och strandängar doftar, droppar far i ljuset, växtfärger och stenrundlar står precis där kompositionen kräver. Man blir glad, man är där, och får lust faktiskt.

Lust att veta. Livets stora kraft.

Magnus Ullman är en fågelexpert av rang. Jag hör hans guideambition i text-erna, ser honom med den hugade naturgruppen på strandängar och klippöar, i regnskogsbryn och fågeltorn. Han vet hur vråkens armpennor ska se ut, vilken irisfärg svarthakedoppingen har, varför kohägern sitter på en buffelrygg, varför en näbb är som den är.

Ibland blir det lite handbok och ibland skulle jag vilja höra en poetisk förundran, men det är underordnat. Det viktiga är att texten skickar tankar i bilden. Och det fungerar.

Och omvänt då? Fåglar kan inte tänka, slår Ullman fast. Men kastar in brasklappen att de agerar som om de kan. Nåja, Ullman, tanken är också filosofi och definition, inte mer. Frågan är om människans framfart i fåglarnas livsmiljöer rymmer tankar, fast vi kallar det så?

Hur som helst blir fåglar när man ger sig tid mycket mer med just kunskap. Inte minst för att vi bryr oss när vi känner. Jag tror jag hör rätt när jag bland orden märker en suck, att vi inte bryr oss som vi borde? Och det vore väl underligt om Ullman som lever ett liv med fåglar inte såg förlust-erna. Se dom och förstå dom, menar han.

Gläds åt Östlings foto.

Helt följdriktigt har boken utsetts av Världsnaturfonden till årets svenska Pandabok.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!