Lyckad svensk 3D-satsning

Äventyr. Lille Johan tar sig till den fruktade Fjäderkungens rike för att hitta sin mamma. Men inget är riktigt som han tror.

Äventyr. Lille Johan tar sig till den fruktade Fjäderkungens rike för att hitta sin mamma. Men inget är riktigt som han tror.

Foto: Noble

Kultur och Nöje2014-03-21 06:00

Animerad barnfilm

CCC

Resan till Fjäderkungens rike

Regi: Esben Toft Jacobsen

Röster: Tuva Novotny, Gustaf Hammarsten, Edvin Ryding med flera

Biotoppen kryllar just nu av faktiskt rätt lyckade animerade barnfilmer. Konkurrensen är stenhård men har man redan tagit med sig ungarna och sett "Frost", "Lego- filmen", "Tingeling och piratfen", "Bamse och Tjuvstaden" och de andra finns nu ett lite annorlunda alternativ.

Det är svenskt och handlar om – döden.

Den lille kaninen Johan och hans mamma och pappa bor i ett fint hus och har det bra. Ända till mamman börjar hosta oroväckande. En dag kommer den fruktade Fjäderkungen och tar henne och inget blir sig likt. Men lille Johan vägrar ge upp hoppet om att få återse sin mamma och när han får chansen att bege sig till Fjäderkungens rike tar han den.

Filmskaparna har själva uppgivit att de inspirerats av japanska anime-mästaren Hayao Miyazaki och Astrid Lindgren och det går absolut att förstå. Den här filmen vågar ge sig i kast med sorg och saknad. Det dyker också upp allsköns lustiga figurer i en slags dödsskuggans dal där Karon, eller om det är en långbent groda, sköter trafiken in till dödsriket.

Efter en intresseväckande inledning då Johan och hans pappa bosätter sig på en båt börjar historien dock trampa vatten. En gudomlighet som kallas Mora ifrågasätts och den där Fågelkungen har vissa Jesusliknande drag men särskilt svindlande existentialistiskt blir manuset aldrig och äventyret lyfter inte riktigt.

Det bästa är i stället hantverket. De små figurerna har en skön retrokänsla över sig, jag minns vagt min barndoms fina tjeckiska dockfilmer, samtidigt som de har moderniserats med varsam hand och dessutom begåvats med Sveriges första 3D-satsning, som funkar helt ok. Det vilar också en mycket mysig känsla över filmen, tempot är lagom och de ömma scenerna mellan den charmiga Johan och hans föräldrar är riktigt fina. (TT)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!