Hellboy 2: The Golden army. Betyg: CC
Den hade förutsättningarna. Historien är återigen påhittad av regissören Guillermo del Toro och serietecknaren Mike Mignola som slog ihop sina hjärnor till första filmen. Del Toro har även skrivit manus.
Ändå faller tvåan platt i jämförelse med ettan. Då lyckades man med betydligt fler lager och skapade en unik hjältefilm. Här fungerar endast tre aspekter. Den första är Hellboy som fortfarande är en kaxig och skön hjälte. Han är lätt att älska och får de bästa replikerna. Den stora röda hjälten spelas av Ron Perlman som har en av Hollywoods häftigaste röster. Och han vet hur han ska använda den.
Lyckade aspekt nummer två är den nya hårdnackade chefen för gänget som inte direkt möts med välkomstkramar av Hellboy. Han är en tysk spökaktig varelse med en fantastiskt underhållande brytning. Rösten görs av Seth Macfarlane som är mest känd från tv-serien "Family guy".
Slutligen lyckas del Toro med sina fantasifulla monster. De liknar inget annat och spelar i en helt egen division jämfört med andra filmmonster.
Tyvärr känns filmen i övrigt mest framtvingad för att man ska kunna klämma ut en uppföljare.
Faran som hotar världen den här gången är att skurken (Luke Goss) försöker väcka liv i en slumrande magisk robotarmé som kallas "the golden army". Det är mest fånigt med ett uppenbart slut. De övriga försöken att göra storyn djup med sidospår som att Hellboys flickvän Liz (Selma Blair) är gravid, eller att Hellboy nu är känd av allmänheten, utforskas inte tillräckligt. De lämnas som oengagerade noteringar i marginalen.
Förutsättningarna fanns där men "Hellboy 2" blev en betydligt mer slätstruken film än första.
Karin Larsson