Från hemmets ateljé till egen utställning på galleri

Nathalie Karlsson, 26 år, cyklade förbi ett skyltfönster på stan. Se där, ett litet galleri. Då väcktes idén om en egen utställning. Och i helgen är det dags på Studio Rutan i Linköping.

Nathalie Karlsson, 26 år, har sin premiärutställning 12-13  juni på Studio Rutan i Linköping - inför denna får den senaste målningen en sista puts.

Nathalie Karlsson, 26 år, har sin premiärutställning 12-13 juni på Studio Rutan i Linköping - inför denna får den senaste målningen en sista puts.

Foto: Annica Hesser

Linköping2021-06-10 20:01

I ateljén i lägenheten i Johannelund sitter favorittavlorna uppsatta. Alla ska få följa med till utställningen i helgen. Ett genomgående tema är kvinnor, blommor och färg. Den allra största favoriten har fått en särskild plats i köket. En kvinna håller i ett blad, färgerna går i grönt, precis som köksluckorna – de som avgjorde köpet av lägenheten.

– Den tar jag nog också med. Det känns bra att få visa sina personliga favoriter, säger Nathalie Karlsson.

undefined
Ett genomgående tema är kvinnor, blommor och färg.

Hon får mycket inspiration både från jobbet som florist och via bilder hon ser i sociala medier. 

– Sedan är jag väldigt intresserad av mode och vintage, jag gillar färg. 

undefined
Inspirationen hittar hon ofta via sociala medier, däribland den här bilden som hon såg på Instagram.

Hon har alltid har varit lite pysslig. Som liten provade hon scrapbooking men övergick snart till målning.

– Och då hittade jag akrylfärgerna som jag fortfarande målar med. Fördelen är att de torkar fort, jag är ganska otålig. Man slipper att det luktar också. 

undefined
"Den här har jag målat fritt, utan referensfoto", berättar Nathalie Karlsson.

Verken finns både på papper och canvas. Den senaste målningen, "Rapsfältet" står på staffliet och får sin sista puts. Iden till den fick hon av en bild på Instagram. 

– Jag gör mycket ändringar, så mycket att det nästan inte är likt originalet längre. Jag vill gärna ha referensfoton för att få drag och skuggningar. Men jag gillar inte att måla precis som ett foto heller, jag är för rastlös och tycker det är kul att göra något eget.

Utställningen pågår lördag-söndag, 12–13 juni, klockan 11–15 på Studio Rutan i Linköping.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!