– Modefotografi säger väldigt mycket om sin samtid. Och mode har alltid väckt känslor. Man kan dra en parallell till det vi ser i Iran i dag, där hur kvinnor klär sig och bär sitt hår är sprängstoff, säger Per Stålebro som vikarierar som avdelningschef på museet.
Utställningen Fashion exposed är ute på Sverigeturné och stannar nu till i Galleri Våghals på museets ovanvåning. På invigningen på lördag klockan 15 kommer flera av fotograferna och berättar om sina bilder.
På väggarna hänger bilder som visats i modemagasin från 1920-talet och fram till i dag. Bildernas uppgift har alltid varit att sälja och genom varierande uttryck och kreativitet har tidens ideal också, kanske oavsiktligt, fastnat på filmen.
– Alla tider har sina ideal som återspeglas i bilderna. Det är samma som i målningar från hundratals år tillbaka. Olika kroppsideal och modeideal har alltid tagit plats.
Modebilder i tidningar syns ofta tillsammans med text och klädföretagens loggor. Allt sådant är helt bortskalat i den här utställningen.
– Vi lyfter fram själva konsten i fotografierna, inte det säljande. Om man lägger på en logga eller en säljande text så blir det en helt annan upplevelse av bilden.
Utställningen kommer att visas fram till en bit in på nästa år.
– Jag tycker att den riktar sig både till mode- eller fotointresserade personer, men också en bredare allmänhet – dit jag sällar mig själv – som kan uppskatta de uttrycksfulla bilderna.