Programledartrion trivs i Linköping

Det är tre glada och avspända programledare möter pressen inför Andra chansen i Saab arena. Och de har bara gott att säga om Linköping. Clara Henry kan till och med tänka sig att flytta hit.

Taggad programledatrio. David Lindgren, Clara Henry och Hasse Andersson är redo för Andra chansen i Linköping.

Taggad programledatrio. David Lindgren, Clara Henry och Hasse Andersson är redo för Andra chansen i Linköping.

Foto: Peter Jigerström

Melodifestivalen2017-03-02 17:10

– Jag älskar småstäder, utbrister hon glatt.

David Lindgren och Hasse Andersson instämmer i hyllningskören. David är ofta i stan och hjälper LHC-hjälten Magnus Johansson med hans projekt "Tappra barn" och Hasse gillar att det är nära till allt.

Några korta stadspromenader har de hunnit med, men i övrigt är det manusplugg och repetitioner som gäller från tidig morgon till sen kväll.

– Vi börjar ju känna oss ganska bekväma i programledarrollen nu efter fyra veckor, säger David Lindgren.

– Men nu i Andra chansen är det ju ett nytt koncept med andra röstningsregler, så det bli en utmaning, fortsätter Hasse Andersson.

Ingen av dem ångar att de tackade ja till programledarjobbet, tvärtom.

– Nej, det är fantastiskt att få vara en del av den folkfest som Melodifestivalen är. Men visst är det intensivt, man lever som i en bubbla under sex veckor, säger Hasse Andersson.

– Ja, jag har faktiskt ingen aning om vad Trump har haft för sig under den här tiden. Och det är ganska skönt, inflikar Clara Henry.

Men fadäsen på Oscarsgalan när kuverten förväxlades och fel film utropades som vinnare, har inte undgått dem.

– Det känns bra, för vad vi än gör så kan vi inte fucka upp det lika mycket. Så, tack Oscarsgalan, säger David Lindgren och skrattar gott.

Den här gången är det inte programledartrion som står för pausunderhållningen. Det gör i stället Mello-parodiernas mästare Daniel Norberg.

– Vi vill gärna att han gör en parodi på oss också. Han gör det med kärlek och glimten i ögat, så det skulle bara vara smickrande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!