Jöback och julen har många sidor

CCCCPeter Jöback: "Jag kommer hem igen till jul - En jul- konsert"Cloetta center, Linköping 17/12

Peter Jöback visade i går kväll i Cloetta center att att han är en bred sångare  och att julen har många sidor.

Peter Jöback visade i går kväll i Cloetta center att att han är en bred sångare och att julen har många sidor.

Foto:

Konsert2008-12-17 23:00
Det här är en recension. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Hur skriver du dina julhälsningar i år? "God Jul utropstecken", eller "God Jul frågetecken"? Julen har många sidor och alla av dem är inte nödvändigtvis insvepta i glättigt papper med knallröda snören. Med sin julkonsert i Cloetta center i går kväll visade Peter Jöback inte bara på sin egen bredd som sångare, utan även på julens många sidor. Här fanns andligheten, eftertanken, sprattliga Disneysånger, närheten, men också ensamheten. Jöback tolkade såväl andras som egna sånger med ett gemensamt tema: Julen.

Inte lätt skapa stämning

Ett halvfyllt Cloetta center är kanske inte den enklaste platsen att skapa julstämning på, men omgiven av stråkorkestern Stockholm Session Strings, gitarrsolisten Lars Halapi, kör och duettpartnern Sara Isaksson lyckades Jöback frammana en känsla som nästan gick att ta på. Och det är bara att konstatera: Jöback passar i dessa sammanhang och verkar ha hittat sin egen trygghet. Han bjöd på mer humor, mindre musikalutspel och starkare utstrålning än jag sett honom ha tidigare, och det hela blev både avslappnat och personligt.

"Stilla natt" starkast

Starkast intryck gjorde tolkningarna av "Halleluja" och "Stilla natt" samt duetter som "Jag tror på dig", medan hans Kalle Anka-parodi visade upp en helt annan sida av samma man. Konserten lämnar efter sig ett intryck av julen som mer än skinka och Disney, och lite eftertanke skadar väl inte så här mellan julborden.

God Jul!?

Hur jag skriver mina julhälsningar då? Ofta elektroniskt och alldeles för sent, där följande ordväxling en julaftonskväll får illustrera exempel: "Hemma igen från årets uppsättning av Norén-pjäsen. God jul?". Och svaret som inte lät vänta på sig: "Här har just scener ur ett före detta äktenskap utspelat sig. God jul!"

Christina Öberg