Lyckad start för nya livescenen

Nemis. Vad: Spelning med Musicemia, Bob Log III, The Old Spares och Ugly Barrow. Var: Nationernas hus. Pris: 80 kr. Nästa gång: 21/4 står bland andra Masshysteri och Hamngatan på Nemis scen.

Goran Sajinovic och Daniel Renström bildar tillsammans Musicemia, som invigde Studiefrämjandets nya livescen Nemis på Nationernas hus i går kväll

Goran Sajinovic och Daniel Renström bildar tillsammans Musicemia, som invigde Studiefrämjandets nya livescen Nemis på Nationernas hus i går kväll

Foto: Erik Grenestam

Konsert2010-03-12 08:28
Det här är en recension. Åsikterna i texten är skribentens egna.

- Om Rockkarusellen ligger på grundnivå så handlar Nemis och att lyfta fram band som vi tror har en chans att slå igenom.

Så förklarar Studiefrämjandets Kaj Sivervik tanken bakom nya livescenen Nemis som hade premiär i går kväll. Kvällen inleddes av Linköpingsduon Musicemia, ett vågat drag för en scen där bara gräddan av Studiefrämjandets band ska få äran att spela. Kaj Sivervik har nämligen aldrig sett dem förut.

- Jag har sett Youtubeklipp. Det är bara dragspel och akustisk gitarr men någonstans är det helt lysande. Passar perfekt till kvällens akustiska lo-fi-tema, säger han.

Musicemia utgörs av Daniel Renström på gitarr och Goran Sajinovic på dragspel. Publiken har inte riktigt hittat fram till Nationernas hus när de går på scenen. Men deras akustiska folkpop gör sig perfekt för en lågmäld och smått intim spelning, som faktiskt tar fart framåt slutet. Sista låten "Light and sound" får takten stamp-klappad av publiken. Lo-fi så det bara stänker om det.

ERIK GRENESTAM