Att ignorera regnigt väder på en bra festival är tradition. Keep It Loud är visserligen ingen tradition ännu, men får gärna bli det efter fredagens debut. Lilla tältscenen förvandlas till fullsatt houseklubb och regerar tidigt på fredagskvällen över den stora scenen. Men fokus växlar i takt med att mer kända akter spelar på huvudscenen.
Förtjänar bättreKanske vinner tältet enkelt över Emilia de Porets poppiga r?n?b, men i och med J-sons hiphop-uppvisning tar stora scenen över. J-son gör tre låtar med välrepeterad rap i amerikansk söderstil men det saknas riktig udd.
Med skarpare låtar äntrar Adam Tensta scenen, fyrar av sina hits med bra versioner av "They wanna know" och "Dopeboy". Under allsången till de monotona refrängerna blir det bäst stämning och allt exploderar i "It?s my cool". Såklart. Konserten är sådär dussinbra, fullt acceptabel men de genomblöta ungdomarna i regnet förtjänar bättre.
Spattigt och skarptOch det kommer. Det är någonting som händer när Maskinen går igång på scenen. Det blir bra på riktigt. Med lika delar hiphop- och technoklichéer spelar de sig rakt in i allas dansnerver. Det är lekfullt, allvarligt, enkelt och komplicerat i en och samma röra.
Dansfesten i publiken är total, den spattiga energinivån och skarpa rappen på scenen likaså. Maskinen mosar hela festivalen och låten "Segertåget" har knappast känts mer välplacerad. Maskinens knock-out är avslutande "Alla som inte dansar".
Stackars Firstnighter får avsluta kvällen inför en minst sagt gles och utpumpad publik.