Formsäkert formulerade fragment

Margareta Wiman: Vitpunkter

Vitpunkter/Trädet. Fotografi av Margareta Wiman.

Vitpunkter/Trädet. Fotografi av Margareta Wiman.

Foto:

Konstrecension2016-10-25 09:50
Det här är en recension. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Nevabooks, Rimforsa

Utställningen pågår till 28 nov

Foto kan vara dokumentärt eller konstnärligt. Margareta Wimans fotografier tillhör det senare. Hon använder sig av naturen mera som utgångspunkt och fond för att uttrycka egna inre stämningar och känslor. Det är avskalat, poetiskt och lite vemodigt. Här finns inga insmickrande och undersköna naturvyer som så ofta när vanliga naturskildrare träder fram. Snarare en sorts minimalistisk kärvhet som ändå är medvetet estetiskt formulerad.

Det började som ett bokprojekt med samma titel, ”Vitpunkter”, men utvecklades också till en större utställning som vi nu kan uppleva i det välrenommerade galleriet. Nevabooks imponerar ofta både som fotobokhandel och galleri, närmast av internationell klass. När man går in genom dörren tror man sig vara i New York.

De flesta av Margareta Wimans 47 foton är svartvita, men ibland letar sig knappt märkbara färgtoner in eller som sofistikerat komponerade collage i färg som utsnitt i ett och samma foto. Ofta skildras fragment, emellanåt hela utsikter. Allt är gjort med höggradig sensibilitet och koncentration. Här och var är extremt korta texter insmugna. Liksom rester av en tänkt Haiku-dikt. Existentiellt vibrerande in på själens nerviga ingångar. Tranströmer reducerad in mot zero.

Konstnären

Namn: Margareta Wiman

Född: 1951 i Malmö

Bosatt: i Kisa.

Skribent, fotograf, bibliotekarie, bok- och teaterrecensent. Foto- och diktboken ”Vitpunkter” är nyutgiven av Almlöfs förlag.

Läs mer om