WarioWare: Do It Yourself (Nintendo DS)
Spelupplägget på det ursprungliga WarioWare-spelet var att spela det ena hyperkorta, knasiga spelet efter det andra i ett rasande tempo. Varje spel varade bara i någon eller några få sekunder. Dessa så kallade mikrospel återfinns även i WarioWare: Do It Yourself men spelupplägget är annorlunda på så sätt att man nu spelar ett och samma mikrospel om och om igen i ett allt högre tempo.
Totalt finns 90 färdiga mikrospel, men tyvärr är bara ett fåtal upplåsta från början. För vissa spel passar spelupplägget alldeles utmärkt då man snabbt får kämpa som en galning för att hinna med. För andra är det precis tvärtom. Hur kul är det egentligen att spela samma spel över hundra gånger i rad innan det blir utmanande? Det ursprungliga spelupplägget var helt enkelt roligare.
Den stora nyheten i WarioWare: Do It Yourself är emellertid möjligheten att skapa egna spel - Do It Yourself. Denna spelkonstruktör, eller speleditor, är onekligen riktigt omfattande och om man har talang kan resultatet av ett egenhändigt hopsnickrat spel bli precis lika bra som de som följer med. Men först, innan man kan börja knåpa ihop spel, måste man ta ett par lektioner.
Vissa av er spelare kommer säkert att tycka att det är skönt att få en grundlig genomgång av speleditorn. Andra kommer antagligen att tycka att lektionerna är alldeles för noggranna. Det tar nämligen ett par timmar att ta sig igenom dem, vilket i sin tur visar på hur omfattande möjligheter det finns att skapa spel. Förutom spel kan man även skapa musik och serietidningsstrippar, totalt 90 av varje.
Att skapa ett spel är uppbyggt av fyra huvuddelar - bakgrundsbild, objekt, musik och AI. AI står inte för artificiell intelligens som är den vedertagna förkortningen utan för "action instructions". Med det menas vad som ska hända i spelet. Låt mig ta den första lektionen som exempel. Här skapar man ett spel där man får en nyckelpiga att röra sig när man pekar på den. Nyckelpigan är alltså objektet man måste skapa. Det gör man i en speciell bildeditor där man kan skapa animerade teckningar. Man kan dessutom skapa flera animationer av samma objekt, exempelvis en glad och en arg gubbe. (När man ritar gubbar och inte nyckelpigor vill säga.)
AI är de händelser som sker i spelet. I nyckelpigeexemplet vill vi exempelvis att nyckelpigan ska börja röra sig när vi pekar på den. Men, vi vill även ha någon form av ljudeffekt när vi pekar på nyckelpigan. Nu är jag en alldeles förträfflig konstnär, animatör och kompositör. Nej, i ärlighetens namn är det precis tvärtom. Jag är usel. Mina konstnärliga och musikaliska talanger är obefintliga. Det är dock inget hinder för att skapa spel. De kan bli alldeles förträffligt roliga även om teckningarna inte håller högsta kvalitet.
Dessutom finns många funktioner för att underlätta för oss som inte är så duktiga på dessa områden. För det första kan man importera bilder och musik från andra spel. Det innebär att om man sett en snygg fjäril i ett spel så är det bara att kopiera den och lägga in den i spelet. Detsamma kan man göra med musiken. Om man vill komponera unik musik så behöver man emellertid inte ta musikslingor från andra spel.
Om man inte kan komponera egen musik så kan man använda den utmärkta musikkompositören som finns inbyggd i WarioWare: Do It Yourself. Den komponerar musik i olika stämningslägen som både blir unik och bra. Du kan även nynna en melodi i mikrofonen och spelet omvandlar denna till en melodislinga, fast kvaliteten på DS:ens mikrofon är som du säkert vet inte den bästa.
Tyvärr använder WarioWare: Do It Yourself inga av de extra finesser som Nintendo DS i erbjuder. Du kan exempelvis inte använda kameran och det går heller inte att spara ner spel på minneskortet utan man får begränsa sig till 90 spel. Som helhet är WarioWare: Do It Yourself ett smått fantastiskt spel för er som vill vara kreativa. Här kan ni lägga ner timmar på att skapa urkul spelalster. Speleditorn är förträfflig. Den är enkel att använda samtidigt som den är avancerad.
MATS ERNOLFSSON