Metallica är inte direkt något purungt band utan de bildades i början av 80-talet. 1983 släpptes deras första album, Kill 'Em All. Det var dock flera år senare, och då främst med The Black Album (1991), som bandet fick en riktig superstjärnstatus. Därefter har de radat upp det ena bästsäljande albumet efter det andra. Att deras fem senaste album toppat försäljningslistorna i såväl Sverige som USA och i många andra länder talar sitt tydliga språk. Lägg därtill att Metallica alltid varit väldigt kommersialiserade så får du en perfekt kandidat till Guitar Hero.
Guitar Hero: Metallica bjuder på 28 låtar med Metallica. Resten av låtarna har handplockats av bandmedlemmarna. Här finns bland andra Alice In Chains, Judas Priest, Motörhead, Thin Lizzy och Queen. Låtarna, såväl Metallicas som övriga artisters, känns som skapade för Guitar Hero.
Atmosfären i Guitar Hero: Metallica är riktigt skön. Det är inte bara musiken som rockar utan även Metallicas scenframträdanden är riktigt bra och spelet är fyllt av diverse smågodis som fakta och videos. Man behöver dock inte vara ett Metallicafan för att tycka att Guitar Hero: Metallica är ett underbart spel.
En stor nyhet i Guitar Hero: Metallica är det nya ultrasvåra spelläget som trummisen Lars Ulrich varit med och skapat. I det läget använder man dubbla baskaggar (man behöver en speciell pedal). Jag har dock inte haft någon möjlighet att testat denna funktion, men gå in på YouTube så hittar du filmer om hur sanslöst detta spelläge är. En annan välkommen nyhet är att man inte behöver spela igenom hela karriärläget för att få tillgång till alla låtar.
Utvecklarna bakom Guitar Hero: Metallica har verkligen gjort sitt yttersta för att tillfredsställa alla Metallicafans såväl som "vanliga" Guitar Hero-fans drömmar. Spelet innehåller nämligen allt man kan önska sig. De enda anmärkningar jag har är att det inte går att importera låtar från World Tour och att det gärna kunde ha varit fler låtar av Metallica, men vad vet jag, deras andra singlar kanske inte var lämpade i ett musikspel.
Betyg: 8/10
Mats Ernofsson