Juiced är ett spel som jag aldrig uppmärksammat inom bilspelsgenren och som aldrig riktigt glänst tillräckligt för att jag ska lägga märke till det. Men denna upplaga av Juiced må jag säga var något över mina förväntningar, jag hade förväntat mig ett spel helt utan själ eller känsla men fick ett spel fullkomligt smockat med stylingprylar och överflöd av diverse trimdelar.
Sorgligt nog är det just bara själva trimmandet och det visuella på bilarna som är intressant medan det mesta av körandet är av avsevärt lägre kvalitet. Detta gör inte spelet fullkomligt meningslöst utan snarare bara lite mindre intressant. Att styla bilar är trots allt kul och kan vara relativt länge om man gillar den sortens spel. Sedan är det inte frågan om att resten av spelet är fullkomlig dynga utan snarare bara om att det inte ligger på samma nivå som stylandet.
Det märks helt enkelt att det tillverkarna har haft först i åtanke är stylandet, då det är lättanvändligt och roligt att mixtra med. Man kan bl.a. lätt kombinera ihop en serie olika mönster av lack eller stripes på bilen utan några som helst problem, man kan även göra egna kombinationer och sedan spara dem på sitt 360.
Det är dessutom inte bara lack eller stripes som är möjligt att ändra utan även en hel drös bodykits eller andra valfria delar finns tillgängliga. Man kan även ändra allt från däckstorlek till nummerplåt (Du kan till och med plocka ihop din egen förare i början av en karriär).
Allt är möjligt och det är just det som är spelets starka sida.
Spelet är i grund och botten gjort för att styla bilarna och därefter kunna beskåda dem och njuta. Men det är lite här det brister, för om man vill kunna skaffa sig den fränaste bilen blir man illa tvungen att tjäna pengar och det gör man genom att köra bilarna man stylar. Synd bara att själva körkänslan är något av den konstigaste i spelhistorien.
Det är väldigt svårt att beskriva exakt hur det känns att köra, men det känns konstigt och onaturligt. Bilen man styr känns inklippt och påklistrad på något underligt sätt och får spelet att kännas något oseriöst. Turligt nog försvinner denna känsla efter ett par timmars spelande och man vänjer sig.
Spelet går i övrigt ut på att skaffa sig ett bra rykte och klättra sig upp från rookie till "street-king" och så småningom får tag på de grymmaste åken och de finaste delarna till sin bil. I äkta Need For Speed-stil samlar du på dig pengar efter varje race som sedan går till din bil för att få den snyggare, snabbare och mer respektingivande. Mer än så är det inte och har du varit med förut så vet du vad det handlar om.
Grafiken i spelet är ganska säregen och ser vid första anblick ganska trevlig ut, men synen lurar en lite. För inne i "stylinghuset" ser bilarna fräsiga och fina ut, men väl ute på vägen ser de ganska tillgjorda och tråkiga ut. Samma sak gäller miljöerna som inte allt för ofta imponerar, utan snarare deprimerar. Allt som oftast kör man omkring i Las Vegas liknande omgivningar och bländas av ena sterila byggnaden efter den andra, givetvis med neon här och där men tyvärr inget som piggar upp.
Ljudmässigt är det tyvärr inte mycket att hurra för, ett bilspel som kretsar kring streetrace tycker jag borde ha mer attityd i musiken än vad detta spel har. Det finns i princip ingen musik med sång utan bara instrumentalist musik, inte ens en enda känd rapplåt finns med. Jämfört med exempelvis Need For Speed är detta underkänt.
Kontrollen är en av de underligaste när man kör bil och en av de trevligaste vid stylandet. Men allt som allt funkar den som den ska när den ska och har ganska bra respons under körandet. Inget att hurra för men heller inget att bua för.
Vad det gäller hållbarheten i spelet så kan man kort sagt säga att det varar länge. Det finns ett ton av trim att låsa upp, ännu ett par ton av stylingprylar att låsa upp och sedan ändå en hel lista med race att klara av på vägen upp mot "street-king". Hållbarhetsmässigt bör man inte klaga, men frågan är hur länge man orkar spela.
Allt som allt har spelet en hel del att bjuda på, både styling och streetracing, men håller inte riktigt måttet för dagens alla racing-spel. Mycket tackvare en underlig körkänsla och ett upplägg vi sett i andra spel... men som lyckats mycket bättre.
Betyg: 4/10
Juiced 2: Hot Import Nights (Xbox 360)
För den som vill ha ett bilspel med mycket småpill och onödig styling är nu Juiced 2 här. Det är här med mer styling än dina ögon klarar av och mer därtill, men frågan är om styling är det enda som behövs när det väl kommer till kritan.
Foto:
Det här är en recension. Åsikterna i texten är skribentens egna.