"Medal of honor" faller platt

Foto: EA

Kultur och Nöje2012-11-17 09:00
Det här är en recension. Åsikterna i texten är skribentens egna.

"Medal of honor" var spelet som föregick "Call of duty", blev akterseglat och nu försöker ta sig tillbaka till toppen genom att efterlikna verkligheten mer än konkurrenten. I huvudrollen står stentuffa amerikanska specialtrupper, fienden är så klart terrorister som har en tendens att snacka arabiska. Eller som det står på spelets kartong: "Verkliga operatörer och verkliga terrorhot."

Inte nog med att man kan ha moraliska funderingar över tanken bakom spelet; ska man nu lira i en samtida miljö med verklighetsförankring krävs det minimalt med buggar och logiska brister. Det levererar inte Warfighter. Långt ifrån.

Försöket att visa hur jobbet som världspolis sliter på familjerelationerna faller också platt. Att förmedla den typen av känslor är alltid svårt i ett spel. I ett stenhårt actionspel som det här till och med extremt svårt. Här blir det aldrig parodi, men det är snubblande nära.

"Medal of honor" är inte kasst, det är bara ointressant, ofärdigt och alldeles för blekt för att klara konkurrensen med "Call of duty" och "Battlefield". (TT Spektra)