Digital Illusion är definitivt ett företag vi svenskar bör vara stola över, de har på kort tid lanserat flera imponerande produkter. Däribland har vi Rallisport Challenge, som enligt mig är världens bästa rallyspel än så länge, samt ökända Battlefield 1942 som inte behöver någon närmare presentation. Två expansions är släppta till det sist nämnda spelet och fler är på väg, sist ut är just Secret weapons of World War II. Knyt kängorna, se till att hjälmen är på plats och ladda bössan... nu är det krig!
Battlefield 1942 har sedan en kortare tid tillbaka fångat mitt intresse med storm. Det har blivit många fina timmar framför datorn både online och offline. Spelet i sig sägs visa sin rätta potential först vid online-spel, hur det är med det saken låter vi vara osagd. Om vi nu ska rikta in oss på denna expansion så är det hur uppenbart som helst vart alla tillägg i spelet dyker upp. Förutom de nya och coola uppdragen som det innefattar får vi även bekanta oss med en hel drös nya vapen och färdmedel.
På listan över färdmedel har vi bland annat både nya pansarvagnar av flera slag, motorcyklar med sidovagn och kulspruta samt flera luriga varianter av flygplan. Överlag är alla tillskott av färdmedel riktigt coola, ju fler desto bättre, men ett par av dem är jag tveksam till om de ens fanns under andra världskriget. För att ta ett exempel vet jag inte hur pass långt i utvecklingen man hade kommit med stealth-plan, men i detta spel finns de fullt fungerande. De nya vapnena är också rätt grymma, huvudsaken är ju trots allt att få motståndaren att dö på ett eller annat vis.
På den visan är det; lite nya banor, vapen och färdmedel. Allt detta får man i en lagom stilfull ask till priset av själva spelet ungefär. Givetvis behövs även spelet för att rulla igång denna expansion. Är det värt pengarna? Ja, om du redan klarat ut alla uppdrag och söker lite nya uppdrag med friska fläktar! Så det är bara ta sig en funderare och bege sig ned till närmsta spelförsäljare och dregla lite över fodralet.
Omdöme: För att vara en expansion är det här godkänt med glans, men ändå inte klockrent. För dessa pengar borde man egentligen kunna få lite mer än detta, men ändå är det som erbjuds kvalitativt utan tvekan! Med denna expansion förlänger ni kriget med flera veckor utan att bli uttråkade. Kriga på soldater!
Betyg: 7/10