Absurda bullerregler stoppar tennis

Det är fel att kritisera Motala kommuns tjänstemän för att de följer lagen.

Linköping2010-05-06 00:00
Detta är en ledare. Correns ledarsida är borgerlig. Tidningen står fri och obunden från alla partier.

Visst är beslutet att förbjuda tennis på kvällstid och på söndagar i Varamon absurt. Varför inte kräva ett bullerplank i stället?

Det är lika absurt att lägga skulden på enskilda boende. Ingen kan mäta hur mycket en människa lider av buller. Däremot går det att mäta bullret - och finns det gränsvärden så finns det.

Diskussionen borde handla om principer i stället. Om hur intressekonflikter mellan offentligt och privat ska hanteras. Den som bosätter sig i en stad kan inte kräva att biltrafiken ska upphöra eller att en restaurang i samma hus ska stänga igen. I det här fallet blir det extra tydligt att det måste vara fel på lagen när klagomål från en granne kan leda till att medlemmarna i en tennisklubb inte får spela tennis när de är lediga från arbetet.

Ändra därför lagen. Men lämna grannarna i fred.

Läs mer i papperstidningen.

Läs mer om