Elitidrotten + näringslivet = sant?

LHC är väldigt framgångsrika i sitt sponsorarbete. Så framgångsrika att andra idrottsföreningar anser sig förlora på det. "Vi har försökt att få sponsorer, men LHC har ju redan dammsugit rent", suckar många idrottsföreningar när sportjournalister frågar om det ekonomiska läget.

Foto: Fotograf saknas!

Linköping2007-11-16 00:00
Detta är en ledare. Correns ledarsida är borgerlig. Tidningen står fri och obunden från alla partier.

LHC är väldigt framgångsrika i sitt sponsorarbete. Så framgångsrika att andra idrottsföreningar anser sig förlora på det. "Vi har försökt att få sponsorer, men LHC har ju redan dammsugit rent", suckar många idrottsföreningar när sportjournalister frågar om det ekonomiska läget.

Frågan är om mindre idrottsföreningar i länet får svårare eller lättare att hitta sponsorer i framtiden.

Christer Mård, som är ordförande för LHC och LFC och regionchef för Svenskt Näringsliv i Östergötland, har tagit initiativet till den ekonomiska föreningen "Samverkande elitklubbar i fjärde storstadsregionen". Där ska LHC och LFC tillsammans med IFK Norrköping och Norrköping Dolphins främja företag i regionen.

Företag som blir medlemmar i elitklubbarnas förening bjuds in till aktiviteter som elitklubbarna arrangerar. När företagen träffas under dessa avspända former är förhoppningen att kontakter utvecklas på ett sätt som gynnar affärerna.

Vinsterna för de fyra elitklubbarna är två. På kort sikt får de en årlig utdelning av de pengar som företagen betalar för att vara medlemmar i föreningen. På längre sikt gynnas idrottsföreningarna av ett starkt näringsliv, eftersom det ökar chanserna till goda sponsorintäkter.

Det är lätt att tvivla på idén - att spännande happenings arrangerade av elitklubbarna skulle gynna näringslivet.

Men då missar man en viktig del av Christer Mårds resonemang. Han poängterar att elitklubbarna är företag i upplevelsebranschen, att det ska vara en upplevelse att se på idrott. Ser man elitidrott på det sättet, som show, underhållning, upplevelse - klarnar bilden av kontaktknytande och nätverkande.

Många arbetsplatser som vill stärka gemenskapen skickar iväg personalen för att gå en äventyrsbana i skogen eller se på en krogshow tillsammans. På samma sätt kan företag socialisera i arrangemang av elitklubbarna, och knyta nya kontakter.

Å andra sidan leder synen på elitklubbarna som upplevelseföretag till en pessimism inför små idrottsföreningars sponsormöjligheter. Många misstänker nog att det är elefanterna LHC och IFK Norrköping som gynnas av välmående företag som är sugna på sponsring.

Även om näringslivet växer, vilka företag vill sponsra en brottningsklubb, ett damhandbollslag på gräsrotsnivå eller en gymnastikförening - när man kan sola sig i glansen från elitseriespelande LHC eller IFK Norrköping i allsvenskan?

Det finns företag som tänker annorlunda, till exempel gör bostadsföretaget Ståhl i Norrköping satsningar på handikappidrott - men risken är att ett tajt samarbete mellan näringslivet och de fyra elitklubbarna gör det ännu svårare för småföreningar att hitta sponsorer.

Därför är det rimligt att samhället ger ett ordentligt stöd till barns och ungas gräsrotsidrottande, medan biljettintäkterna och näringslivets sponsorbidrag står för elitidrottens kostnader.

När Christer Mård säger det öppet gör han en insats också för idrottsföreningarna som inte platsar i de fyras gäng.

Läs mer om