Efter ett möte med USA:s Barack Obama har president Dimitrij Medvedev gått ut med att sanktioner kan bli nödvändiga om toppmötet med Iran den första oktober inte ger något resultat.
Bakgrunden tros vara att Obama beslutat att stoppa byggandet av ett missilförsvar i Polen och Tjeckien, vilket gjort Ryssland mer samarbetsvilligt.
Tidigare har Ryssland och Kina blockerat möjligheten att sätta in omfattande sanktioner mot Iran. Nu återstår bara Kina.
Det är ett steg framåt och trycket på Iran ökar inför förhandlingarna nästa vecka.
Men det vore naivt att tro att Iran kommer att ge med sig. Kärnenergiprogrammet har blivit en nationalsymbol och en käpphäst för president Mahmoud Ahmadinejad. Han har investerat hela sin politiska prestige i att vara den som inte backar för västmakterna. Inte ens det faktum att han inte har det iranska folket bakom sig, tycks spela honom någon roll.
För att kärnvapenhotet från Iran ska försvinna krävs förändringar i toppen av den iranska maktstrukturen.