Upprördheten var stor. Värsta rabaldret rådde när Åtvidabergs kommun sålde ut kommunens bostadsbolag med ungefär 600 lägenheter. Snart fyra år efter privatiseringen hörs inga kritiska röster. Så här sa Ylva Bohlin Lövgren, Hyresgäsföreningen, i Hem & Hyra 2011: "Bolaget har lyckats halvera antalet tomma lägenheter, man har ökat underhållet, drar inte in på det hyresgästerna behöver och sköter företaget på ett bra sätt."
Det lokalt förankrade Klints Fastigheter köpte allmännyttan 2008. Roger Skogh, fastighetsförvaltare, hade sina farhågor innan han bytte arbetsgivare.
- Alla farhågor kom på skam, den renoveringstakt vi håller efter ägarbytet kom vi aldrig i närheten av när kommunen ägde fastigheterna.
Boendet är strategiskt viktigt och kan, som i Åtvidaberg, fungera som en hävstång i ansträngningarna att göra kommunen mer attraktiv. Exemplet Åtvidaberg visar att ett bra boende och en bra boendemiljö inte förutsätter en politikerstyrd så kallad allmännytta.