Ingen barnlek

Runt 15 000 barn under femton år polisanmäls varje år. Sedan händer inte mycket.

Foto: Fotograf saknas!

Linköping2008-06-24 00:00
Detta är en ledare. Correns ledarsida är borgerlig. Tidningen står fri och obunden från alla partier.

Runt 15 000 barn under femton år polisanmäls varje år. Sedan händer inte mycket.

I en ny rapport från Brå konstateras att barns brott sällan följs upp.

Det är oroande. Många tunga brottslingar börjar sin brottskarriär i unga år. Kanske skulle det gå att påverka dem i positiv riktning, om man når dem tidigt.

Det vore värt insatsen, både för individens skull och för samhällets. Varje "yrkeskriminell" kostar miljoner, genom sina brott och dess konsekvenser, men också genom kostnader i rättsväsendet och på anstalter.

I stället leder en polisanmälan mot ett barn oftast bara till att föräldrarna kontaktas. I vissa fall är det säkert det bästa. Men även vid ett snatteri kan det vara på sin plats att samhället markerar att barnet gått över en gräns där det inte längre handlar om att lyda sina föräldrar.

Både socialtjänsten och polisen borde kunna göra mer. Inte för att ta i med hårdhandskarna - utan för att visa att samhället bryr sig.

Läs mer om