Den nyutnämnda fredspristagarinnan Wangari Maathai hävdar att aidsviruset är ett vapen för biologisk krigföring.
Teorin är chockerande och känns otvivelaktigt konspiratorisk. Den innebär att samvetslösa forskare suttit i något laboratorium och skapat ett virus som drabbat cirka 38 miljoner människor i världen varav 23 miljoner i Wangari Maathais Afrika.
Det är också enligt Maathais teori Afrika som skulle vara det främsta målet för biologisk krigföring med aidsvirus. Hon talar om "utvecklade" länders behov av ett verktyg att användas för kontroll över afrikanerna.
Forskningen har inte med säkerhet kunnat fastställa aidsvirusets ursprung, det är förvisso sant. Men teorin om ett laboratorieframställt utrotningsvirus känns ändå svårsmält, även om den utformats av en mycket uppskattad Nobels fredspristagare.
Men osvuret är kanske bäst i det här fallet. Det ska bli mycket intressant att se om Wangari Maathai kan framlägga några bevis för sin teori om aids som biologiskt vapen.