Mer än ord krävs mot Lukasjenko

På onsdag - exakt en månad efter valet - hålls en manifestation för vitrysk demokrati i Stockholm. Liknande görs, och har gjorts, på flera andra håll runt om i Europa och världen. Det har snart gått en månad sedan valet i Vitryssland. Fortfarande sitter ett stort antal personer fängslade, några kommer att ställas inför rätta i Minsk och riskerar långa fängelsestraff.

Bojkotter, som av idrottsligt slag som EU-parlamentets ordförande Jerzy Buzek föreslagit mot Vitryssland, är ofta svårgenomförliga och fruktlösa. Foto: Petros Karadjias/Scanpix

Bojkotter, som av idrottsligt slag som EU-parlamentets ordförande Jerzy Buzek föreslagit mot Vitryssland, är ofta svårgenomförliga och fruktlösa. Foto: Petros Karadjias/Scanpix

Foto: Fotograf saknas!

Linköping2011-01-17 03:00
Detta är en ledare. Correns ledarsida är borgerlig. Tidningen står fri och obunden från alla partier.

Regimen har inte visat någon som helst reaktion på den kritik som omvärlden (FN, EU, OSSE och en rad enskilda länder och organisationer) riktat mot den för övergrepp och valfusk. I sammanhanget kan det vara intressant att se vilka länder som gett Lukasjenko stöd. Det handlar om länder som Syrien, Libyen, Kina, Ryssland, Vietnam, Kuba, Venezuela, Tajikistan, Turkmenistan, Armenien, Azerbadjan, Georgien, Uzbekistan och Turkiet (av någon outgrundlig anledning). Annars säger gruppen av välgångsönskare ganska mycket om till vilket sällskap Lukasjenko ska räknas.

Omvärldens tryck har hittills varit resultatlöst. Tvärtom har repressionen förstärkts. Medier har stängts. Häromdagen tvingades den oberoende radiostationen Avtoradio att sluta sända. Tidigare har flera tidningar utsatts för razzior. Regimkritiker och deras familjer trakasseras. Studenter som har visat sympati för oppositionen hotas med att kastas ut från universiteten. Hemliga polisen KGB jobbar för högtryck.

Förra veckan var Vitryssland på agendan i flera av EU:s institutioner. Men även från Bryssel har det hittills mest bara kommit ord. Det mest långtgående som lanserats är ett återupptagande av reserestriktionerna mot Lukasjenko och eliten runt honom. Det har prövats tidigare, med uppenbart klent resultat. Europaparlamentets ordförande polacken Jerzy Buzek talade om idrottsbojkott mot landet. Vitryssland ska som bekant vara värd för hockey-VM 2014. Men att få uppslutning kring en sådan åtgärd är mycket svårt.

Bojkott kan vara ett medel för att påverka en regim, men det är en komplicerad insats och viktigt är vad den demokratiska oppositionen i landet i fråga vill. Den vitryska driver inget sådant krav.

Idag satsas resurser från omvärlden på att stödja vitrysk opposition. Till exempel i Sverige är både Sida och partiernas biståndsstiftelser engagerade i olika projekt för att stärka kapaciteten hos demokratiska partier och civilt samhälle i Vitryssland.

Liknande görs i många andra länder. Polen är en central aktör i sammanhanget, med sin geografiska närhet och sina erfarenheter. Att fortsätta med, och utveckla detta samarbete är en av de strategier som man bör jobba vidare med. En annan åtgärd som skulle kunna ha betydelse är att vanliga vitryssar får det enklare att kunna resa till Europa och att resurser läggs på att erbjuda unga vitryssar studiemöjligheter på universitet och liknande. En ytterligare komponent är att göra ännu mer för att bryta regimens försök att upprätthålla censur och informationsmonopol.

Det gäller att hålla grytan kokande.

Läs mer om