Anders Borgs flirt med facken går bara längre och längre. Vid ett seminarium i Visby i går berömde han de svenska facken för att ha tagit ett stort ansvar under den ekonomiska krisen, medan arbetsgivarna fick kritik för att de klagar på regleringen av arbetsmarknaden.
- Det svenska näringslivet borde tysta ned de här ideologerna, sade Borg.
När han fick mothugg från bland annat Företagarna och Teknikföretagen tog Borg i ännu mer:
- Vi har en fackföreningsrörelse som är positiv till omvandling, som skyddar människor, inte jobb och det ska vi vårda. Vi har en av världens bästa fackföreningsrörelser.
Borg hänvisar till IF Metalls krisavtal om kortare arbetstid mot lägre lön. Men han glömmer Byggnads blockader av Laval i Vaxholm och HGS i Linköping, eller Hotell och Restaurangs aktioner mot salladsbaren Wild´n Fresh. Att kalla dessa fack, som har drivit företag till konkurs och försäljning, för "världens bästa", är hånfullt mot landets alla företagare.
Borg kan inte heller ha lyssnat på ekonomen Lars Jonung, som vid ett annat Visbyseminarium sade att den djärvaste krisåtgärden som skulle kunna vidtas är ett tillfälligt slopande av alla regleringar av arbetsmarknaden.