Reclaim the streets "gatufest" i samband med European Social Forum (ESF) i Malmö slutade i skadegörelse och kravaller. Skyltfönster slogs sönder, bilar stacks i brand, fasader klottrades ned, gatstenar kastades på polisen och åskådare blev påhoppade. Men polisen ingrep inte.
Den brokiga skaran på uppemot 750 vänsterextremister, som befängt nog påstår sig föra folkets talan, fick i princip hålla på ostört. Priset för denna "fest" och polisens defensiv får Malmös skattebetalare, de boende och de många affärsägarna vid Triangeln, där Reclaim the streets "festade" loss, betala. Men Håkan Jareborg Eriksson, Malmöpolisens kommenderingschef, är ändå nöjd med insatserna.
Alla inom polisen är dock inte lika nöjda. Ett 40-tal poliser har vänt sig till skyddsombudet. Polisledningen anklagas för "flathet, inkompetens och dålig planering". En utredning om eventuellt tjänstefel kommer därför att inledas. En moderat politiker i Malmö har också gjort en anmälan till justitieombudsmannen och Rikspolisstyrelsen.
Varför ingrep då inte polisen för att förhindra skadegörelsen?
Sedan Göteborgskravallerna för sju år sedan - polisen kritiserades i efterhand för att ha provocerat och använt övervåld - har polisen jobbat på en ny taktik för att hantera stora folksamlingar. Ledorden för den nya taktiken, som alltså prövades i Malmö under ESF, är kommunikation och dialog med demonstranterna oavsett om de har tillstånd att demonstrera eller inte. På plats fanns därför så kallade dialogpoliser i gula västar och båtmössor.
De poliser som var utkommenderade till de olika manifestationerna runt om i Malmö fick dessutom inte ingripa för polisledningen. Trots att många av demonstranterna var maskerade (vilket är förbjudet), kastade sten, krossade fönster eller klottrade stod polisen bredvid och tittade på.
Det strider inte bara mot polislagen - som säger att det är en polis skyldighet att ingripa mot brott. Det skadar också förtroendet för polisen, som ju ska skydda allmänheten och inte dem som begår brott. Därtill utsätter det poliserna på gatan för oerhörda risker. Enligt anmälningarna till skyddsombudet ska poliserna vid Triangeln - trots oroligheterna - ha blivit tillsagda att ta av sig skyddshjälmarna. Syftet ska ha varit att inte provocera demonstranterna.
Polisen har vad man brukar kalla våldsmonopol. Poliser får använda våld, till exempel för att förhindra vissa (oftast grova) brott. Alla anklagelser om illegitimt våld eller övervåld måste tas på största allvar. Den diskussion som uppstod i kölvattnet efter Göteborgskravallerna har därför varit väldigt viktig.
Polisen har uppenbarligen tagit åt sig av kritiken - och det är naturligtvis bra. Men den nya taktiken för att hantera stora demonstrationer, som Reclaim the streets i Malmö, är ett steg för långt i fel riktning. Det är att backa tillbaka för mycket för extrema grupper som inte i något hänseende respresenterar folket - utan som mest av allt är ute efter bråk och uppmärksamhet.